Super League – 26η αγωνιστική: Κερδισμένοι ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός – Γκέλες για ΠΑΟ και ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Ο «κακός χαμός» στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League μετά το τέλος της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά την ΑΕΚ και να σκαρφαλώνει στην πρώτη θέση, ενώ ο Ολυμπιακός είναι, πλέον, τρίτος μετά τους χαμένους βαθμούς για τον Παναθηναϊκό στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ.

Οι τέσσερις πρώτοι της βαθμολογίας βρίσκονται μια ανάσα ο ένας από τον άλλον και τα πλέι οφ αναμένονται συναρπαστικά. Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε, αλλά πέρασε με 0-2 από τη Λαμία, η ΑΕΚ έμεινε στο 3-3 εκτός έδρας απέναντι στον Άρη, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα 4-0 τον Βόλο και ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 2-2 με τον ΟΦΗ.

Στην κορυφή ο ΠΑΟΚ

Με τον Τάισον να λύνει το… γόρδιο δεσμό στο 71ο λεπτό και τον Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 της Λαμίας στο «Αθανάσιος Διάκος».

Το παιχνίδι στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας είχε ρυθμό και εκατέρωθεν ευκαιρίες στα πρώτα του λεπτά. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος, ήταν μονόλογος των φιλοξενούμενων. Εν τέλει, οι Θεσσαλονικείς δικαιώθηκαν στο 71′ με το συρτό σουτ του Τάισον έξω από την περιοχή.  Στις καθυστερήσεις, ο Μπάμπα με κίνηση… πίβοτ, γύρισε το σώμα του και νίκησε εκ νέου τον Κοσέλεφ για το 0-2.

Ο Άρης μίλησε στο τέλος

Έπειτα από ένα χορταστικό παιχνίδι στο «Κλεάνθης Βικελίδης», Άρης και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 3-3, με τον Λορέν Μορόν να σκοράρει με πέναλτι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, ρίχνοντας την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα από την κορυφή, στο φινάλε της κανονικής διάρκειας της Super League.

Νορντίν Άμραμπατ (15′ πεν.) Ντομαγκόι Βίντα (55′), και Εζέκιελ Πόνσε (67′) βρήκαν δίχτυα για τους φιλοξενούμενους ενώ οι Γιάννης Φετφατζίδης (43′) και Κίκε Σαβέριο (49′) είχαν βοηθήσει στην πρώτη από τις δυο ανατροπές στο ματς.

Τρίτος με «τριάρα» ο Ολυμπιακός

Και το σερί του Χοσέ Λουϊς Μεντιλίμπαρ στον πάγκο του Ολυμπιακού καλά κρατεί! Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-0 τον Βόλο στο «Γ. Καραϊσκάκης» και συνεχίζουν την «καταδίωξη» των πρωτοπόρων της κατάταξης.

Τα γκολ πέτυχαν ο Γιουσέφ Ελ Κααμπι (26΄,45+6΄πεν.) και ο Στέφαν Γιόβετιτς (87΄), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με αριθμητικό μειονέκτημα σχεδόν σε όλο το ματς, λόγω αποβολής του Μπαριέντος στο 6΄.

Ο ΟΦΗ «δάγκωσε» τον Παναθηναϊκό

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε δύο φορές, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε ισάριθμες με το τελικό 2-2 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο «Θ. Βαρδινογιάννης».

Ένα αποτέλεσμα που «έριξε» τον Παναθηναϊκό στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα στο φίνις της κανονικής περιόδου. Οι Χιμένεθ (21’) και Ισέκα (81’ πέναλτι) έδωσαν το προβάδισμα στον ΟΦΗ, οι Ιωαννίδης (36’) και Σπόραρ (83’) ισοφάρισαν και τις δύο φορές για τους «πράσινους», που έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες και είχαν δοκάρι στο 54’ με τον Ιωαννίδη.

Η βαθμολογία (σε 26 αγώνες)

Η κλήρωση για τα δύο μίνι πρωταθλήματα από όπου θα προκύψουν ο κάτοχος του τίτλου, οι ομάδες που θα μας εκπροσωπήσουν στα Κύπελλα Ευρώπης και αυτές που θα υποβιβαστούν στη Superleague2 θα γίνει ηλεκτρονικά το μεσημέρι της Δευτέρας, ενώ το πρόγραμμα θα γίνει γνωστό την Τετάρτη (6/3).

H πρώτη αγωνιστική των playoffs θα διεξαχθεί το προσεχές Σαββατοκύριακο, 9 και 10 Μαρτίου, ενώ τα playouts ξεκινούν το Σαββατοκύριακο 16 – 17 Μαρτίου.

Στα playoffs συμμετέχουν οι: ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, Αρης, Λαμία.

Στα playouts συμμετέχουν οι: Αστέρας Τρίπολης, Ατρόμητος, Πανσερραϊκός, ΟΦΗ, Παναιτωλικός, Βόλος, ΠΑΣ Γιάννινα, Κηφισιά.

Πηγή: efsyn.gr και πληροφορίες από gazzetta.gr

Φωτογραφία: ΝΑΣΟΣ ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI