Μουντιάλ 2022: Αργεντινή – Αυστραλία 2-1, με παιχνίδι θρίλερ πέρασε στους «8» (βίντεο)

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Έπαιξε με την φωτιά η Αργεντινή αλλά δεν κάηκε στο φινάλε και έτσι πανηγύρισε την πρόκριση στους 8 του Μουντιάλ κερδίζοντας την Αυστραλία με 2-1.

Παραλίγο να είχαμε το μπαμ. Η Αργεντινή κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της κερδίζοντας 2-0, η Αυστραλία κατάφερε να μειώσει από το πουθενά και στο φινάλε έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Όμως ευτυχώς για την ομάδα του Σκαλόνι έστω και με καδρδιοχτύπια κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 και να πάρει το εισιτήριο για την πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (9-12) την Ολλανδία που νίκησε το απόγευμα τις Η.Π.Α με 3-1 στις 21.00.

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι όπως ήταν αναμενόμενο μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι ώστε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να απαλλαγεί από το άγχος. Με τα «καγκουρό» να επιδίδονται σε παθητικό ρόλο περιμένωντας κάποιο λάθος ώστε να βγουν στην αντεπίθεση. Οι Αργεντινοί είχαν επιθετικό μονόλογο χωρίς να δημιουργήσουν κάποια φάση στο παιχνίδι και όσο περνούσαν τα λεπτά γινόντουσαν ακόμη και πιο πιεστικοί. Έτσι λοιπόν στο 35′ οι «μπιανκοσελέστε» άνοιξαν το σκορ όταν ο Αλβάρες βρήκε τον Μέσι μέσα στην περιοχή και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ράιαν και έκανε το 1-0. Στα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και η Αργεντινή πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Νοτιοαμερικανοί μπήκαν με το ίδιο πάθος στο παιχνίδι όπως και στο πρώτο ημίχρονο και ενώ περνούσαν τα λεπτά στο 57′ ο Ράιαν έκανε απίστευτο λάθος ο οποίος πήγε να ντριμπλάρει τον Ντε Πολ με την μπάλα να στρώνεται στον Αλβάρες και από κοντά έκανε το 2-0.  Στο 66′ οι Αργεντινοί έχασαν διπλή ευκαιρία όταν σε σέντρα του Ακούνια ο Αλβάρες δεν πρόλαβε να σκοράρει ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μέσι έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Ο Άρνολντ έριξε στην μάχη τους Κόουλ, Κάρασιτς και ΜακΛάρεν και αυτό απέφερε καρπούς όταν στο 77′ σουτ του Γκούντγουιν η μπάλα κόντραρε στον Φερνάντες και κατέληξε στα δίχτυα για να μειώσουν από το πουθενά οι Αυστραλοί σε 2-1. Μάλιστα τέσσερα λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς ο Μπέχιτς πέρασε τρεις Αργεντινούς παίκτες αλλά ενώ ήταν να εκτελέσει ο Μαρτίνες απομάκρυνε . Στο 89′ η σειρά της Αργεντινής ήταν να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μέσι να πασάρει στον Λαουταρο αλλά να κάνει κακό τελείωμα όπως επίσης οι ίδιοι πρωταγωνιστές δημιούργησαν φάση στο 93′. Οι παίκτες του Σκαλόνι έχασαν τα άχαστα και στο 95′ πάλι οι Λαουτάρο και Μέσι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν μέσα από την περιοχή. Ωστόσο στο 96′ παραλίγο να είχαμε το μπαμ και το ματς να πήγαινε στην παράταση. Συγκεκριμένα στο 97′ ο Κόουλ βρέθηκε σε θέση βολής και μια ανάσα από την ισοφάριση αλλά ο Μαρτίνες μάζεψε και έτσι η Αργετινή πανηγύρισε μια αγχώδη πρόκριση.

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι, 4-3-3): Ε. Μαρτίνες – Μολίνα(80′ Μονπιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια(71′ Ταλιαφίκο) – Ντε Πολ, Έντσο Φερνάντες, ΜακΆλιστερ(80′ Παλάσιος), Πάπου Γκόμες(50′ Μαρτίνες) – Μέσι, Άλβαρες(71′ Λαουτάρο)

Αυστραλία (Γκρέιαμ Άρνολντ, 4-4-2): Ράιαν – Ντέγκενεκ(72 ΜακΛάρεν), Ρόουλς, Σούταρ, Μπέχιτς – Μόι, Ιρβάιν, ΜακΓκρι(59’Γκούντγουιν), Μπακους(59′ Χρούστιτς) – Ντιουκ(72′ Κόουλ), Λέκι(72′ Κάρασιτς)