League Cup:  Ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας με 3-0 τον ΠΑΟΚ πήρε το πρωτάθλημα βόλεϊ

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Μετά το ντάμπλ στο βόλεϊ των γυναικών ήρθε και στο βόλεϊ των ανδρών. Ο Παναθηναϊκός σκούπισε τον ΠΑΟΚ με 3-0 στο League Cup και κατέκτησε το ντάμπλ.

Ένα διήμερο «φωτιά» ζει ο Παναθηναϊκός στο βόλεϊ. Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Volley League των γυναικών, κάτι ανάλογο ήρθε και στους άνδρες. Οι «Πράσινοι» έχοντας το 3-2 της Πυλαίας  στο League Cup «Νίκος Σαμαράς», «σκούπισε» τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων και κατέκτησε τον τίτλο. Λίγο πριν το πρώτο σερβίς έγινε η απονομή στο γυναικείο τμήμα βόλεϊ.

1ο σετ

Η έναρξη του ματς προϊδέασε τον κόσμο για έναν πολύ δυνατό τελικό. Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και έβαλαν προβλήματα στις αντίπαλες άμυνες. Ο ΠΑΟΚ πήρε προσωρινά το προβάδισμα (1-3). Ωστόσο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και με τον Μπραμ Βαν Ντε Τρις να είναι σε δαιμονιώδη φόρμα πήρε κεφάλι τριών πόντων (8-5).

Το υπερ του +3 κράτησε στο +3 κράτησε μέχρι τα μέσα του σετ, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 14-14 και 16-16. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 5-2, φτάνοντας τέσσερις πόντους μακριά από το την κατάκτηση του σετ. Το τέλος βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με 25-19.

2o σετ

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε αρκετά νωρίς το προβάδισμα (5-2). Οι «Ασπρόμαυροι» ωστόσο ισοφάρισαν και πέρασαν και μπρστά (12-14). Απο εκεί και πέρα το «Τριφύλλι» ισοφάρισε, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον πρώτο λόγο.

Οι Θεσσαλονικείς αν και έχασαν το προβάδισμα σε κομβικό σημείο του σετ, βρέθηκε να έχει set ball. Αλλά ο Παναθηναϊκός με επιθετικό σερί 3-0 έκανε το 27-25.

3ο σετ

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν σε θέση οδηγού και σε αυτήν του κυνηγού ο ΠΑΟΚ, με την διαφορά να ξεφεύγει πάνω από το -2. Παρά τις προσπάθειες του «Δικεφάλου του Βορρά» να βγάλουν αντίδραση δεν τα κατάφεραν.

Οι «Πράσινοι» πήραν το σετ με 25-23 , κατκατώντας τον τίτλο στο League Cup «Νίκος Σαμαράς», προσθέτοντας έναν ακόμα τίτλο στην συλλογή του μετά από αυτόν του πρωταθλήματος.