Euro 2024: Η Γερμανία επικράτησε με άνεση 2-0 τη Δανία και περνάει στους 8 (highlights)

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Την τύχη με το μέρος της είχε απόψε η Γερμανία, που επικράτησε της Δανίας με άνεση στο Ντόρτμουντ. Στην αρχή όμως είδε γκολ του Σλότερμπεκ (4΄) να ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ. Ο Κάσπερ Σμάιχελ απέκρουσε ύστερα την «οβίδα» του Κίμιχ στο 7΄, την κεφαλιά του Σλότερμπεκ στο 8΄ και το διαγώνιο σουτ του Άντριχ στο 10΄.

Οι παίκτες του Χιούλμαντ ισορρόπησαν το παιχνίδι αλλά το ματς διακόπηκε στο 35΄, για περίπου 20 λεπτά, λόγω σφοδρής χαλαζόπτωσης. Με την επανέναρξη (37΄) ο Σμάιχελ χρειάστηκε ξανά να επέμβει σε εξ επαφής προσπάθεια του Χάβερτς με την «μάνσαφτ» να μπαίνει ξανά δυναμικά. Πριν το ημίχρονο, η Δανία απείλησε δύο φορές με τον Χόιλουντ (42΄, 45΄) με τον Νόιερ να είναι εκεί που έπρεπε.

Μάλιστα, στο 48΄ ακυρώθηκε γκολ του Άντερσεν μετά από παρέμβαση του VAR, ενώ αμέσως μετά ο αμυντικός της Δανίας «χρεώθηκε» με χέρι μέσα στην περιοχή το οποίο επίσης υποδείχθηκε μετά από field review του διαιτητή. Έτσι, στο 54΄ ο Κάι Χάβερτς με μία τέλεια εκτέλεση από την άσπρη βούλα, άνοιξε το σκορ για τους Γερμανούς.

Ο ίδιος παίκτης στο 58΄ αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Σμάιχελ, χάνοντας την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς. Το έκανε όμως δέκα λεπτά αργότερα, όταν σε μια βαθιά μπαλιά απο την άμυνα της Γερμανίας, ο Τζαμάλ Μουσιάλα εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη τοποθέτηση των Δανών, βγήκε μόνος απέναντι στον Σμάιχελ και διαμόρφωσε το 2-0 (68΄).

Οι συνθέσεις:
Γερμανία: (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρούντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ (80΄ Χένρικς), Κρόος, Άντριχ (64΄ Φίλκρουγκ), Σανέ (88΄ Άντον), Γκιουντογκάν (64΄ Τσαν), Μουσιάλα (80΄ Βιρτς), Χάβερτς
Δανία (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν (81΄ Μπρούουν Λάρσεν), Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Μπα (82΄ Κρίστιανσεν), Ντιλέινι (69΄ Νόργκααρντ), Χόιμπιεργκ, Μέλε, Χόιλουντ (81΄ Βιντ), Έρικσεν, Όλσεν (69΄ Πόουλσεν)