Superleague: Ο ΟΦΗ με 0-0 μέσα στην Τούμπα έκοψε τη φόρα του ΠΑΟΚ (βίντεο)

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

*Του Μάριου Σταμπουλή

Ο ΟΦΗ κατάφερε να βάλει «στοπ» στον ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Δικέφαλος είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες, οι Κρητικοί λίγο έλλειψε να «κλέψουν» ακόμα και τη νίκη με δοκάρι στο 90+2′.

Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο στην κορυφή, μένοντας στο -6!

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με την… ορμή που είχε από τα προηγούμενα ματς, προσπάθησε να βρει τρόπους να φτάσει στη μεγάλη περιοχή, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει.

Κι αυτό αποτυπώνεται και στα νούμερα, καθώς μέχρι το 30ο λεπτό είχε 82%-18% κατοχή, με μία μόλις τελική, όσες δηλαδή είχε και ο ΟΦΗ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 21ο λεπτό, όταν ο Ζίβκοβιτς βρήκε εκπληκτικά τον Κωνσταντέλια, ο οποίος έκανε από κοντά καλό σουτ με τον Μανδά να αποκρούει σωτήρια.

Στο 32ο ήταν και η στιγμή των φιλοξενούμενων να απειλήσουν, έχοντας μάλιστα και την μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία του ημιχρόνου. Ο Ντίκο βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση, ντρίπλαρε και τον Ίνγκασον, έκανε το σουτ όμως ο Κοτάρσκι με μία εντυπωσιακή απόκρουση είπε όχι.

Αυτές οι δύο ήταν ουσιαστικά και οι καλύτερες στιγμές των πρώτων 45 λεπτών με τον Δικέφαλο να έχει συνολικά πέντε τελικές (σ.σ δύο στον στόχο) και τον ΌΦΗ μόλις δύο (σ.σ έναν στο στόχο).

Οι καλύτερες φάσεις του αγώνα:

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ: Συνέχισε με ορμή ο Δικέφαλος, λίγο έλλειψε να τον «σοκάρει» ο ΟΦΗ

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο. Με τον Δικέφαλο να παίρνει την κατοχή και να προσπαθεί να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή. Οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν κυρίως με τον Νάρεϊ χωρίς όμως να μπορεί να νικήσει τον Μανδά.

Στο 65ο λεπτό ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε μία κίνηση που δεν συνηθίζει, γυρίζοντας σε 4-4-2 το σύστημα, βάζοντας τον Μπράντον Τόμας αντί του Ράφα Σοάρες και τοποθετώντας στα αριστερά της άμυνας τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Ένα λεπτό αργότερα βρήκε και δίχτυα με τον Αουγκούστο, όμως ο Σάστρε που έκανε τη σέντρα ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Δικέφαλος βγήκε στην επίθεση, όμως η επόμενη μεγάλη ευκαιρία του ήταν στο 75′ με δυνατό σουτ του Ολιβέιρα όπου έδιωξε ο Μανδάς κρατώντας το μηδέν στα μετόπισθεν.

Οι Κρητικοί έκαναν ό,τι μπορούσαν για να κερδίσουν χρόνο και να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας από την Τούμπα.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μανδάς κράτησε όρθια την ομάδα του με τεράστια απόκρουση. Ο Ολιβέιρα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο πορτιέρο των Κρητικών με μία φοβερή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Το ματς απέκτησε μία άγρια ομορφιά, με τον ΟΦΗ αμέσως μετά να βγαίνει ταχύτατα στην αντεπίθεση και το σουτ του Περέα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα (Τόμας 65’), Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σάστρε (Βιεϊρίνια 73’), Σβαμπ (Ντάντας 73’), Ντούγκλας, Κωνσταντέλιας, Αντρίγια Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ, Ολιβέιρα.

ΟΦΗ: Μανδάς, Διαμαντής (Γιαννούης 72’), Πασαλίδης, Βούρος, Τοράρισον, Ντιουσέ, Μεγιάδο (Περέα 56’), Λάρσον. Τοράλ (Νέιρα 72’), Μπαλογιάννης, Ντικό.

Πηγή: sportime.gr