Superleague 1: Νίκες κορυφής για ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό – Αποτελέσματα, βαθμολογία

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Τρεις βαθμούς που τους ανεβάζουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα πέτυχαν ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στη Super League.

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 0-2

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο πρωτάθλημα με το πόδι στο… γκάζι. Μετά τη νίκη του στην πρεμιέρα κόντρα στον Ιωνικό (1-0), οι «πράσινοι» νίκησαν εκτός έδρας με 2-0 τον ΟΦΗ και «ξόρκισαν» την «κατάρα» του Ηρακλείου (7,5 χρόνια χωρίς «διπλό» στο «Θ. Βαρδινογιάννης»). Οι Παλάσιος και Σπόραρ σημείωσαν τα δύο γκολ των «πράσινων» που δείχνουν πολύ σοβαρό πρόσωπο στην εκκίνηση της εφετινής σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με διάθεση να ελέγξει το ρυθμό από την αρχή και πήρε προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη καλή στιγμή του. Στο 15’ ο Ρούμπεν είδε πολύ ωραία το κενό στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ κι έβγαλε μία εξαιρετική μπαλιά στον Παλάσιος, ο οποίος κατέβασε την μπάλα και με δεξί ευθύβολο, γωνιακό σουτ έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 32’ από πάσα του Αϊτόρ, ο Σπόραρ δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ απ’ το δεξί δοκάρι του Στίβενς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (33’) ο Αϊτόρ έκανε εξαιρετική σέντρα προς τον Σπόραρ, που βρήκε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να σημαδέψει το αριστερό δοκάρι και το βάθος της εστίας του Στίβενς, κάνοντας το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 35’ ο Τσέριν σούταρε μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Βούρο, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Σπόραρ έπιασε κεφαλιά από κοντά λίγο άουτ, έπειτα από κόρνερ του Αϊτόρ. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Λάρσον εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού και πλάσαρε με το αριστερό πάνω από τα δοκάρια του Μπρινιόλι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να μην πάρει μεγάλα ρίσκα και να διαχειριστεί με ασφάλεια το προβάδισμά του, κρατώντας περισσότερο την μπάλα και ψάχνοντας χώρους για να ξαναχτυπήσει στην επίθεση. Στο 57’ ο Παλάσιος πήρε την μπάλα στον χώρο και σούταρε από τα αριστερά, αλλά μπλόκαρε ο Στίβενς.

Στο 70’ από λάθος συνεννόηση των αμυντικών του Παναθηναϊκού, ο Ντίκο μπήκε στην περιοχή από πλάγια αριστερά και σούταρε δυνατά, αλλά η προσπάθειά του πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι.

Στο 82’ ο Στάικος βρήκε χώρο έξω απ’ την περιοχή και σούταρε, αλλά ο Μπρινιόλι έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά αποκρούοντας σε κόρνερ, ενώ στο 86’ ο Μπουζούκης πλάσαρε ελάχιστα άουτ από καλή θέση.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο 3-0, όμως τόσο το πλασέ του Βέρμπιτς, όσο και η νέα προσπάθεια του Βαγιαννίδη, σταμάτησαν στον Στίβενς, με τους «πράσινους» να παίρνουν ωστόσο, ένα πολύ μεγάλο «διπλό».

Τα στοιχεία του ματς:

• Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)
  • Κίτρινες: Ντίκο, Μαρινάκης – Κουρμπέλης

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στίβενς, Μαρινάκης, Γιόχου (64’ Διαμαντής), Βούρος, Γιαννούλης (46’ Μπουζούκης), Ντιουσέ, Μεγιάδο, Λάρσον, Νέιρα (11’ λ. τρ. Ντικό), Τοράρινσον (64’ Γ. Αποστολάκης), Τοράλ (69’ λ. τρ. Στάικος).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (77’ Γκάνεα), Ρούμπεν, Κουρμπέλης (68’ λ.τρ. Βέρμπιτς), Τσέριν, Παλάσιος (86’ Βαγιαννίδης), Αϊτόρ (87’ Φρόκου), Σπόραρ (76’ Ιωαννίδης).

ΠΑΟΚ – Ατρόμητος 2-1

Με γκολ του Κάλεντ Νάρεϊ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΠΑΟΚ πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια μέσα στην Τούμπα, κερδίζοντας με 2-1 τον Ατρόμητο, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.  Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με πέναλτι του Γιασμίν Κούρτιτς στο 12ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Κρις Κόουλμαν έφτασε στην ισοφάριση με τον Γιώργο Τζοβάρα, παρά την αποβολή του Κυριάκου Κιβρακίδη από το 82’. Τον τελευταίο λόγο, όμως, είχε ο Νάρεϊ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ επιθετικά το ματς. Και ευτύχησαν να κερδίσουν πέναλτι στο 11’, σε χέρι του Δημήτρη Χατζηισαϊα, έπειτα από κεφαλιά του Ινγκι Ινγκασον. Την εσχάτη των ποινών, που υποδείχθηκε έπειτα κι από τη χρήση του VAR, ανέλαβε ο Κούρτιτς για το γρήγορο 1-0. Σε δύο περιπτώσεις στη συνέχεια, ο Ανδρέας Γιαννιώτης βγήκε νικητής στις «μονομαχίες με τον Μπράντον Τόμας, μια στο 24’ και μια στο 36’. Μόνο στο τέλος του πρώτου μέρους φάνηκε κάπως απειλητικός ο Ατρόμητος, με τον Ντομινίκ Κοτάρσκι να μπλοκάρει το σουτ του Γκαετάν Ρομπάιγ (42’) ενώ αυτό του Έντερ Γκονζάλες (44’) πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κροάτη τερματοφύλακα.

Πιο μοιρασμένο το δεύτερο ημίχρονο. Καλή στιγμή στο 62’ για τους γηπεδούχους, με τον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη να αποτυγχάνει από πλεονεκτική θέση με το κεφάλι ενώ δύο λεπτά μετά ο Γιαννιώτης πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Αντριγια Ζίβκοβιτς. Το ματς έγινε άναρχο, χωρίς ωστόσο «καθαρές» ευκαιρίες. Η (νέα) κεφαλιά του Κουλιεράκη ήταν πάλι άστοχη στο 77’ ενώ το σουτ του Βίκτωρα Κλωναρίδη (79’) αδύναμο για να ανησυχήσει τον Κοτάρσκι.

Η αποβολή του Κιβρακίδη στο 82’, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, φάνηκε να απλοποιεί τα πράγματα για τον ΠΑΟΚ. Που βρήκε γκολ με τον Νέλσον Ολιβέιρα, ωστόσο ακυρώθηκε καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ήταν οφσάιντ ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Κι ενώ ο Κοτάρσκι στο 90’ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το φάουλ του Χουάν Μουνίθ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από ωραία συνεργασία, ο Τζοβάρας πλάσαρε ψύχραιμα για το 1-1.

Τέλος; Όχι! Στο 96’ η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έφτασε στο «τρίποντο» χάρη σε πολύ όμορφο και δύσκολο γκολ του Νάρεϊ. Οι «ασπρόμαυροι» ετοιμάζονται πλέον για το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη, με τους Περιστεριώτες να μένουν στους τρεις βαθμούς έπειτα από τη νίκη στην πρεμιέρα επί του ΟΦΗ.

• Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)
  • Κίτρινες: Φιλίπε Σοάρες – Χατζηισαϊας, Κουέν, Κιβρακίδης.
  • Κόκκινες: Κιβρακίδης (82΄)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (76’ Σάστρε), Ινγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Κούρτιτς (80’ Σβαμπ), Ντάντας (76’ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο (81’ Φιλίπε Σοάρες), Νάρεϊ, Α. Ζίβκοβιτς, Τόμας (63’ Ολιβέιρα).

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κιβρακίδης, Χατζηισαϊας, Σουάρεθ, Γκονζάλες, Κουέν, Μουνίθ (90’+4’ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (62’ Κιάρτανσον), Κλωναρίδης (80’ Τζοβάρας), Τζαβίδας (62’ Ροτάριου).