Super League – Βαθμολογία: Πρώτος ο ΠΑΟΚ, στο -2 ο Παναθηναϊκός και στο -4 ο Ολυμπιακός

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι της 4ης αγωνιστικής των play off, ο Δικέφαλος του Βορρά παρέμεινε στην κορυφή, ενώ το «τριφύλλι» με το μεγάλο διπλό επί του Άρη είναι στο -2 από αυτή.

Με το ματς στο 50′ να είναι στο 2-0 υπέρ της ΑΕΚ όλα έδειχναν ότι η Ένωση θα άντεχε μόλις 4 μέρες μακριά από την κορυφή. Τελικά με αντεπίθεση διαρκείας και γκολ στο 90′ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 2-2 και έμεινε πρώτος μετά το συγκλονιστικό ματς της Νέας Φιλαδέλφειας. Τα πρώτα λεπτά του ματς δεν είχαν τις μεγάλες φάσεις αλλά είχαν πολλές δυνατές μονομαχίες και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου η Νέα Φιλαδέλφεια πήρε… φωτιά αφού ήρθε το γκολ του Γκατσίνοβιτς. Σε μια από τις γνωστές της αντεπιθέσεις η ΑΕΚ, αφού η μπάλα κυκλοφόρησε από διάφορα πόδια παικτών της, έφτασε σε αυτά του Σέρβου που με άψογο πλασέ δεν άφησε περιθώρια στον Κοτάρσκι για αντίδραση.

Όπως ήταν λογικό το γκολ άνοιξε περισσότερο το παιχνίδι, αφού και ο ΠΑΟΚ ζητούσε επιστροφή στο παιχνίδι. Χωρίς πάντως να αλλάξει κάτι ως το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος, λίγα λεπτά μετά την έναρξη πάλι το γήπεδο… σηκώθηκε στο πόδι αφού ήταν η στιγμή που η Ένωση πέτυχε το 2-0. Ο Αμραμπατ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, χωρίς ιδιαίτερη δύναμη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αφού ο Κοτάρσκι απλά κοιτούσε, έπεσε αργά και προφανώς φέρει τεράστια ευθύνη. Μετά το… δώρο του Κροάτη και το υπέρ της 2-0, όλα έδειχναν πιο εύκολα για την ΑΕΚ.

Όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε τρόπο να ξαναμπεί στο ματς, καθώς στο 63′ σε μια φάση διαρκείας, αφού οι αμυντικοί της Ένωσης δεν μπόρεσαν να διώξουν η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μπάμπα, με δυνατό συρτό σουτ μείωσε σε 2-1. Αυτό ήταν και το πρώτο τέρμα για τον Δικέφαλο του Βορρά στο νέο γήπεδο της Ένωσης. Στα επόμενα λεπτά το ματς είχε πολύ… ξύλο, νεύρα, δυνατές μονομαχίες, αλλά όχι και μεγάλες ευκαιρίες για γκολ κι όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ θα πατούσε ξανά κορυφή. Ομως στο 90′ από την σέντρα του Μπάμπα και την κεφαλιά του Κουλιεράκη με κοντινή προβολή ο Οζντόεφ ισοφάρισε και κράτησε τον Δικέφαλο του Βορρά στην κορυφή!

Τρίποντο από αυτά που του δίνουν το δικαίωμα να παραμείνει βασικός διεκδικητής του πρωταθλήματος πήρε ο Παναθηναϊκός στο «Κλεάνθης Βικελίδης», αφού σε ένα συναρπαστικό ματς με πολλές φάσεις επιβλήθηκε με 2-0 του Άρη. Μάλιστα σε συνδυασμό με το Χ της Νέας Φιλαδέλφειας οι πράσινοι βρέθηκαν στο -2 από την κορυφή.

Μετά τη νίκη της περασμένης Τετάρτης επί της ΑΕΚ στη Λεωφόρο, το «τριφύλλι» ήθελε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του. Και τα κατάφερε με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ένα από το απίθανο πλασέ του Σπόραρ και το αυτογκόλ του Μπράμπετς στις καθυστερήσεις. Μάλιστα δευτερόλεπτα πριν από το 2ο γκολ, ο Γέντβαϊ έγινε ο ήρωας του Παναθηναϊκού αφού με τον Ντραγκόφσκι εξουδετερωμένο, έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή στην κεφαλιά του Ανσαριφάρντ. Ο Αρης έκανε την προσπάθειά του, όμως οι «πράσινοι» που ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα πήραν τη νίκη που τους διατηρεί ζωντανούς στη μάχη του πρωταθλήματος και πλέον περιμένουν να βρεθούν ακόμη πιο ψηλά μιας και στη συνέχεια έχουν τα δύο «κολλητά» ματς με την αδιάφορη βαθμολογικά Λαμία.

Εύκολο απόγευμα Κυριακής για τον Ολυμπιακό στο «Αθανάσιος Διάκος» μιας και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να επιβληθεί της… άφαντης Λαμίας, την οποία σκόρπισε με 5-1, σε μια αναμέτρηση που ουσιαστικά τελείωσε στο 26′ όταν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Ελ Καμπί πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του. Ο δρόμος προς την επικράτηση άνοιξε λίγο νωρίτερα, στο 22′ όταν με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ο Στέφαν Γιόβετιτς έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Από κει και πέρα όλα ήταν διαδικαστικά, χωρίς πάντως οι Πειραιώτες να βγάλουν το πόδι από το… γκάζι. Ετσι στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους από σέντρα του Γιόβετιτς, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος πριν τον Ελ Καμπί, με προβολή άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοσέλεφ για το 0-3.

Η επανάληψη έγινε απλά… για να γίνει. Ο Μεντιλίμπαρ προχώρησε στις αλλαγές – ανάσες από νωρίς έχοντας ήδη το μυαλό στο κρίσιμο παιχνίδι της ερχόμενης Πέμπτης με την Φενέρμπαχτσε για την προημιτελική φάση του Conference League. Όμως ακόμη κι έτσι ο Ολυμπιακός βρήκε ακόμη δύο γκολ. Συγκεκριμένα με ένα ακόμη αυτογκόλ (!!!), αυτή τη φορά από τον Κορνέζο έγινε το 0-4 ενώ δίχτυα βρήκε και ο Ελ Αραμπί ώστε το σκορ να πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις για το 0-5. Λίγο πριν το 90′ η Λαμία πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Λέικ να διαμορφώνει το τελικό 1-5.