Superleague: Ο Παναθηναϊκός έσωσε το αήττητο, στο -4 από την κορυφή η ΑΕΚ – Βαθμολογία

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Νέα γκέλα για τον Παναθηναϊκό, που κόντρα στον ΟΦΗ… έσωσε τον βαθμό στο 97′ και πλέον η διαφορά από την ΑΕΚ είναι 4 βαθμοί.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, καθώς με την κόκκινη του Γιοχού στα πρώτα λεπτά ο ΟΦΗ έμεινε με 10 παίκτες και οι «πράσινοι» είχαν μπροστά τους ένα ολόκληρο ματς με παίκτη παραπάνω. Σε καμία περίπτωση όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν αυτό το πλεονέκτημα καθώς παρά την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας ουσιαστικές φάσεις δεν έκαναν για να βρουν το γκολ που θα τους έδιωχνε και το άγχος.

Έτσι το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Το σκηνικό έγινε ακόμη πιο δύσκολο για τον Παναθηναϊκό όταν οι Κρητικοί αν και με παίκτη λιγότερο πριν συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα,στην πρώτη τους επίθεση στο ματς πέτυχαν το γκολ με τον Λάρσον και πήραν το προβάδισμα. Στην κατάμεστη αλλά και… παγωμένη Λεωφόρο τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για το τριφύλλι!

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς με… μπλοκαρισμένο μυαλό αναλώθηκαν σε ένα παιχνίδι χωρίς την παραμικρή τύχη και σέντρες στην περιοχή του Μανδά που θύμιζαν προπόνηση. Παιχνίδι χωρίς σύστημα, χωρίς φαντασία, χωρίς την παραμικρή βοήθεια από τον πάγκο. Μοιραία για το τριφύλλι ήρθε μια γκέλα (1-1) που θα μπορούσε να είναι ακόμη πιο ηχηρή αν δεν έβαζε στο 97′ ο Ιωαννίδης το γκολ της ισοφάρισης και πλέον η διαφορά από την ΑΕΚ είναι 4 βαθμοί.

Μισή ώρα αγώνα ήταν αρκετός προκειμένου η ΑΕΚ να… καθαρίσει με ευκολία την εκτός έδρας αναμέτρηση στον Βόλο. Ακριβώς στο 30′ από την ασίστ του Λιβάι Γκαρσία ο Πινέδα πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, έκανε το 2-0 (η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Μήτογλου) και ουσιαστικά εκεί λύθηκε και η απορία για την τύχη του παιχνιδιού. Από κει και πέρα όλα ήταν ένα κιτρινόμαυρο show καθώς πέντε λεπτά αργότερα, ένας ακόμη πρώην παίκτης του Βόλου, ο Φαν Βέερτ βρήκε δίχτυα για το 3-0!

Στην επανάληψη ο Δικέφαλος έπαιξε στο ρελαντί κι απλά περίμενε να περάσει ο χρόνος και να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση, όμως και πάλι βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα με τον Λιβάι Γκαρσία που διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Tο ζητούμενο που ήταν το πέρασμα από τον Βόλο χωρίς απώλειες, ήρθε απο νωρίς και με εύκολο τρόπο για την Ένωση που παραμένει σε τροχιά κορυφής και στο… κυνήγι του Παναθηναϊκού δύο αγωνιστικές πριν από την μεταξύ τους… μάχη στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Μετά το διπλό της περασμένης Πέμπτης στο Αγρίνιο, ο ΠΑΟΚ ήθελε να βγάλει με ανάλογη επιτυχία από το πρόγραμμά του ακόμη ένα… πονηρό ματς. Το γκολ του Ολιβέιρα (είχε σκοράρει και κόντρα στον Παναιτωλικό) ήταν αυτό που έδωσε προβάδισμα στον Δικέφαλο του Βορρά, αλλά αυτή τη φορά δεν ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στο Περιστέρι επί του Ατρομήτου. Από την στιγμή που δεν έγινε το 0-2 με το δοκάρι του Σοάρες, οι γηπεδούχοι είχαν την δική τους στιγμή για κάτι καλό και δεν την άφησαν να πάει χαμένη αφού ισοφάρισαν με την κεφαλιά του Κοέν και τη… συνδρομή του VAR. Eτσι ο ΠΑΟΚ σταμάτησε το νικηφόρο σερί του προκειμένου να πλησιάσει ακόμη περισσότερο την κορυφή. Με το βαθμό αυτό ο ΠΑΟΚ παραμένει στην 3η θέση της βαθμολογίας, έχοντας πλέον ως συγκάτοικο ξανά τον Ολυμπιακό μόλις λίγες ημέρες πριν από το εντός έδρας ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Αρη στην Τούμπα.

Αυτή την φορά ο Ολυμπιακός δεν την πάτησε όπως στους Ζωσιμάδες και το ταμείο έγραψε… πεντάρα. Προηγήθηκε και πάλι με 2-0 στο ημίχρονο, αλλά η εξέλιξη ήταν εντελώς διαφορετική από την αναμέτρηση των Ιωαννίνων.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ με τον Μπιέλ από την ασίστ του Φορτούνη, διπλασίασαν τα τέρματά τους με την γκολάρα του Χάμες κι από εκεί και πέρα η διαχείριση ήταν σωστή, αφού δεν έδωσαν την ευκαιρία στον Αστέρα να πιστέψει ότι μπορεί να… ντυθεί ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ολυμπιακός δεν έριξε… στροφές στην επανάληψη, συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η άμυνα του Αστέρα δεν απέφυγε τα εύκολα λάθη. Ασίστ από τον Χάμες αυτή την φορά με τον Μπακαμπού να βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ για το 3-0, γκολ και ο Γκάρι για το 4-0 και ο Μασούρας έβαλε το…κερασάκι για το τελικό και διά περιπάτου 5-0.

Μέχρι την έναρξη του ματς… συγκατοικούσαν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αυτό από μόνο του ήταν αρκετό για να καταλάβει κανείς την σημασία του αγώνα ανάμεσα στον Λεβαδειακό και τον Ιωνικό. Τελικά οι γηπεδούχοι παρουσίασαν καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο και με την γκολάρα του Δούμτσιου πήραν ένα τρίποντο που τους δίνει ανάσα για την συνέχεια. Μάλιστα οι Βοιωτοί έχασαν ευκαιρίες για ένα μεγαλύτερο σκορ κόντρα στον… αναιμικό Ιωνικό, που είχε σε σπουδαία μέρα τον τερματοφύλακά του, Λευτέρη Χουτεσιώτη.