Πρόκριση Ολυμπιακού στο Europa League διά… χειρός Βατσλίκ

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Ο Τόμας Βατσλίκ έδωσε τέλος στο θρίλερ του «Γ. Καραϊσκάκης» αποκρούοντας τρία πέναλτι των Κύπριων και χαρίζοντας απλόχερα την πρόκριση στους «ερυθρόλευκους».

Ακριβώς όπως το είχε κάνει στην Μπρατισλάβα, έτσι το έκανε και στο «Γ. Καραϊσκάκης»!

Οι «ερυθρόλευκοι» για ακόμα μία φορά δεν κατάφεραν να τελειώσουν το ματς όταν έπρεπε και καρδιοχτυπήσαν τους φίλους τους, οδηγώντας το παιχνίδι στην διαδικασία των πέναλτι. Για καλή τους τύχη πέτυχαν τον Βάτσλικ σε εξαιρετική βραδιά, με τον Τσέχο να δίνει απλόχερα την πρόκριση στην ομάδα του αποκρούοντας 3 πέναλτι.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, αφού μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γιώργος Μασούρας άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πειραιά. Ο Σισέ δοκίμασε μία μακρινή μπαλιά, ο Χάρης Μαυρίας έκανε ένα σοβαρό λάθος και «έστρωσε» την μπάλα στο Ρέαμπτσουκ, ο οποίος με την σειρά του έστρωσε στον Μασούρα και ο τελευταίος πλάσαρε ιδανικά και έβαλε στην θέση του οδηγού τον Ολυμπιακό. Μάλιστα αυτή ήταν η δεύτερη ασίστ του Μολδαβού στο ζευγάρι, αφού ο ίδιος παίκτης είχε βγάλει και την ασίστ για το γκολ του Χουάνγκ στην Κύπρο. Η ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν είχε την ευκαιρία και την δυνατότητα να «ράψει» στα μέτρα της το παιχνίδι, πράγμα το οποίο δεν έκανε.

Οι Κύπριοι δεν πτοήθηκαν πάρα το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ νωρίς και απείλησαν στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μαυρία, ο οποίο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ αναγκάζοντας τον Τσέχο γκολκίπερ του Ολυμπιακού να μπλοκάρει σταθερά. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 15′ όταν ο Μασούρας σέντραρε για τον Ελ Αραμπί, με τον δεύτερο να μην μπορεί να τελειώσει την φάση από κοντα. Στο 18ο λεπτό ο Σισέ σκόραρε, όμως το γκολ του ακυρώθηκε σωστά, αφού ο ποδοσφαιριστής ήταν σε θέση οφσάιντ. Στην συνέχεια ακολούθησε μία ακόμα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με ένα γλυκό σουτ του Κούντε να σταματά στον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος την έδιωξε σε κόρνερ.

Η ομάδα του Κορμπεράν είχε αρκετές ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί. Οι Πειραιώτες δεν ήταν καλοί αμυντικά και έκαναν αρκετά αβίαστα λάθη, ενώ επιθετικά δημιουργούσαν, χωρίς όμως να μπορούν να τελειώσουν τις φάσεις σωστά. Η μεγάλη ευκαιρία για τους πρωταθλητές Κύπρου ήρθε στο 37ο λεπτό όταν ο Μυαρίας γέμισε και ο Ρέαμπτσουκ λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ, ενώ η μπάλα έμεινε ζωντανή στην «ερυθρόλευκη» περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε με την ίδια ζέση, αφού έδωσε πολύ περισσότερο από ότι έπρεπε και κλείστηκε σταδιακά στην περιοχή του. Βέβαια οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 61ο λεπτό όταν ο Ρατζέλοβιτς βγήκε στην  αντεπίθεση, σέντραρε για τον Ελ Αραμπί, με τον δεύτερο να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στην αγκαλιά του Γιοβάνοβιτς. Στο 77ο λεπτό παρουσιάστηκε μία ακόμα τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν, με τον Ελ Αραμπί να στρώνει στον Μασούρα, ο οποίος βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, όμως αστόχησε. Από την άλλη ο Απόλλωνας είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 83′, όμως του σουτ του Γιάνγκ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 88′ ήταν η τελευταία μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό να φτάσει στο 2-0, αφού μετά από σέντρα του Βαλμπουένα ο Σισέ δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Απόλλων εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του Ολυμπιακού να τελειώσει το παιχνίδι και σε συνδυασμό με την αμυντική αδράνεια που έδειξε η ομάδα του Κορμπεράν οι Κύπροι έφτασαν στο 1-1 με τον Πίττα και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με 10 ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του Μπά και κλείστηκε στην περιοχή, ώστε να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι και να ψάξει την πρόκριση εκεί.

Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι και ο Βάτσλικ με 3 σπουδαίες επεμβάσεις έστειλε τον Ολυμπιακό στους ομίλους του Europa Leageu.

Πηγή: overfm.gr