Παναθηναϊκός – Μακάμπι 81-72: Στα Final Four προκρίνονται οι πράσινοι

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Πανδαιμόνιο στο ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να επικρατεί της Μακάμπι με 81-72 στο Game 5 της σειράς των Play-Offs, πανηγυρίζοντας την πολυπόθητη πρόκριση για το Final Four του Βερολίνου!

Η Μακάμπι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας αμυντικά τον Παναθηναϊκό και εκμεταλλευόμενη την αστοχία των “πρασίνων” στο τρίποντο.

Ο Ντιμπαρτολεό “κράτησε” σφιχτά τον Σλούκα, ενώ ο Μπράουν με τα pick and roll με τον Νίμπο έδωσαν στους Ισραηλινούς προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (19-21).

Ο Παναθηναϊκός απάντησε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ναν να ισοφαρίζει και τον Παπαπέτρου να δίνει προβάδισμα.

Η Μακάμπι, όμως, δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει, με τον Λορέντζο Μπράουν να ηγείται της επίθεσης και να κρατάει τους φιλοξενούμενους σε επαφή με το σκορ (41-41 στο ημίχρονο).

Η άμυνα “κλειδί” για την νίκη

Στην 3η περίοδο, οι άμυνες λειτούργησαν αποτελεσματικά και οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν. Ο Λεσόρ, άστοχος από τη γραμμή των βολών, έδωσε την ευκαιρία στη Μακάμπι να προηγηθεί, με τον Μπράουν να “χτυπάει” από την περιφέρεια.

Ο Παναθηναϊκός, όμως, ανέβασε την ένταση στην άμυνα και με σερί 6-0 στο τέλος του τριμήνου πήρε προβάδισμα δύο πόντων (58-56).

Στιγμές αγωνίας και νικηφόρα λύση

Ο τραυματισμός του Σλούκα στα τέλη του ημιχρόνου δημιούργησε ανησυχία στον πάγκο του Παναθηναϊκού, όμως οι “πράσινοι” δεν πτοήθηκαν. Στην τελευταία περίοδο, η άμυνα του Παναθηναϊκού λειτούργησε άψογα, με τον Ναν και τον Μήτογλου να ηγούνται επιθετικά.

Ο Λορέντζο Μπράουν προσπάθησε να κρατήσει τη Μακάμπι στο παιχνίδι με τρίποντα, αλλά ο Λεσόρ με εύστοχες βολές “σφράγισε” τη νίκη (81-72).

Παναθηναϊκός: Στο Final Four μετά από 12 χρόνια!

Με την επικράτησή του επί της Μακάμπι, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πρόκριση για το Final Four της Euroleague μετά από 12 χρόνια.

Η άψογη άμυνα, η ψυχραιμία και η ομαδική δουλειά ήταν τα κλειδιά για τη νίκη. Η ομάδα του Αταμάν πλέον ετοιμάζεται για το Βερολίνο, με όνειρο την κατάκτηση της κορυφής!