Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Με το δεξί ο πρωταθλητής Ελλάδας!

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Η ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν ξεκίνησε ιδανικά το πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στο παιχνίδι με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα με 8 αλλαγές σε σχέση με αυτό της Κύπρου κόντρα στον Απόλλων Λεμεσού. Ο Ισπανός τεχνικός του Ολυμπιακού κράτησε μόνο τον Σισέ στο κέντρο της άμυνας, ενώ ξεκίνησε τους Κούτρη και Ανδρούτσο, με τον Κώστα Μανωλά να αποτελεί τον παρτενέρ του Σενεγαλέζου διεθνή στα στόπερ. Στον χώρο του κέντρου αγωνίστηκε ο Μπουχαλάκης και ο Αγκιμπού στα χαφ, ενώ στην «ερυθρόλευκη» επίθεση ξεκίνησαν οι Ρατζέλοβιτς, Ντελαφουέντε και στην κορυφή ο Χασάν.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν πολύ δυνατά στο «Γ. Καραϊσκάκης» και με όρεξη για δημιουργία. Η πρώτη καλή στιγμή δεν άργησε να έρθει με τον Χασάν να βρίσει το δοκάρι στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Σημαντικό είναι να αναφέρουμε πως καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού ο ποδοσφαιριστής που έδινε ρυθμό στους Πειραιώτες ήταν ο Ματιέ Βαλμπουενά.

Μετά από το 30λεπτο ο Γάλλος μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού άρχισε να κουράζεται με αποτέλεσμα να χάνει και τον ρυθμό της η ομάδα του Κορμπεράν. Από την άλλη ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν έχει κάποιο λόγο να βγει από την περιοχή του. Έτσι το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς κάτι συνταρακτικό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για τους γηπεδούχους, καθώς στην θέση του Ανδρούτσου μπήκε ο Άβιλα με σκοπό να δώσει περισσότερα στο επιθετικό κομμάτι. Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε όσο δυνατά είχε μπει στην έναρξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως και πάλι ήταν η ομάδα η οποία ήλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στο 57ο λεπτό ήρθε και το πολυπόθητο γκολ για τους πρωταθλητές Ελλάδας, έπειτα από σέντρα του Άβιλα για τον Βαλμπουενά, ο οποίος σκόραρε με το κεφάλι και έδειξε τον δρόμο προς την νίκη.

Μετά το γκολ που δέχτηκε, η ομάδα του Στάικου αποφάσισε να βγει από τα καρέ της και επισκέφθηκε αρκετές φορές την περιοχή των γηπεδούχων, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να διαχειριστεί το παιχνίδι, χωρίς όμως να τραβιέται πίσω. Ο Κορμπεράν κατάφερε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και να την κάνει ξανά επιθετική, όταν έριξε στο παιχνίδι τους Ελ Αραμπί και Εμβιλά. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν και σε ένα δεύτερο τέρμα στο 74ο λεπτό με τον Ρατζέλοβιτς να σκοράρει έπειτα από ασίστ του Ελ Αραμπί, ο οποίος ήταν γενικά δραστήριος, παρά το γεγονός ότι δεν σκρόραρε.

Μετά και το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων, ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο και το παιχνίδι τελείωσε χωρίς τίποτα συνταρακτικό.

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της σεζόν για τον Ολυμπιακό, αλλά και για τον Κάρλος Κορμπεράν.

Πηγή: overfm.gr