Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-70 στον πρώτο τελικό της Basket League (βίντεο)

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Με νίκη ξεκίνησε τους πέντε αγώνες που θα αναδείξουν τον πρωταθλητή Ελλάδας στο μπάσκετ ο Ολυμπιακός, που κέρδισε 73-70 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέκτειναν σε 51 νίκες το αήττητο σερί τους στην Α1 και στις 15 συνεχόμενες απέναντι στο μεγάλο αντίπαλό τους (σε όλες τις διοργανώσεις).

Ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα έως και 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πίεσε με δυναμισμό.

Στο τέλος του αγώνα, αυτό που έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα ήταν η ψυχραιμία των παικτών του Ολυμπιακού στις βολές, που του έδωσε τελικά και τη νίκη και το 1-0 στους τελικούς της Basket League.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους (τους 16 στην πρώτη περίοδο) και ο Τόμας Ουόκαπ με 13 πόντους και 7 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ενώ από τους «πράσινους» ξεχώρισαν ο Γκριγκόνις με 17 πόντους και ο Λι με 14 και 8 ασίστ.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Πέμπτη 8/06 (21:15) στο ΟΑΚΑ, με το πρωτάθλημα να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 41-33, 61-48, 73-70

Πηγή: efsyn.gr

Φωτογραφία: EUROKINISSI