Ο ΠΑΟΚ διέλυσε με 3-0 τον Παναθηναϊκό μέσα στη Λεωφόρο και μπήκε στη μάχη του τίτλου (βαθμολογία)

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Με εκπληκτικούς τους Ολιβέιρα, Κωνσταντέλια ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά λάθη της άμυνας του Παναθηναϊκού, νίκησε εύκολα στη Λεωφόρο με 3-0 και πλέον διεκδικεί τον τίτλο, όντας στο -6 από τον επικεφαλής της βαθμολογίας.

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: Έτσι έπαιξαν

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Μπρινιόλι στην υπεράσπιση της εστίας. Αριστερός μπακ ο Χουάνκαρ, δεξιός ο Κώτσιρας και ο Σένκεφελντ με τον Πούγγουρα στο κέντρο της άμυνας. Ρούμπεν, Τσέριν, Μπερνάρντ η τριάδα στον άξονα. Ο Βέρμπιτς στο αριστερό άκρο της επίθεσης, ο Παλάσιος στο δεξί και στη κορυφή ο Ιωαννίδης.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ραζβάν Λουτσέσκου ξεκίνησε τον ΠΑΟΚ με τον Κοτάρσκι στην υπεράσπιση της εστίας. Ίνγκασον και Κουλιεράκης οι δύο στόπερ. Δεξιός μπακ ο Σάστρε και αριστερός ο Σοάρες. Σβαμπ, Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας στον άξονα του κέντρου. Νάρεϊ και Ζίβκοβιτς στα ”φτερά” και… φουνταριστός ο Ολιβέιρα.

Ροντέο, ματσάρα, Κωνσταντέλιας και γκολ από… καραμπόλα!

Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, με πολύ καλό ρυθμό, φάσεις, δοκάρια, μεγάλες ευκαιρίες και ένα γκολ πρόσφεραν Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι της Λεωφόρου. Οι δύο ομάδες μπήκαν για να πιέσουν ψηλά, να αγωνιστούν σε υψηλή ένταση και κάθε κερδισμένη δεύτερη μπάλα ή σπάσιμο του αντίπαλου πρες, δημιουργούσε συνθήκες για ευκαιρία. Το Τριφύλλι στο πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο στιγμές για να πετύχει το γκολ.

Ο Παλάσιος στο 4′ σούταρε άουτ ενώ στο 9′ ο Τσέριν νικήθηκε από τον Κοτάρσκι. Ο ΠΑΟΚ… απάντησε με το σουτ του Ζίβκοβιτς που πέρασε λίγο άουτ στο 18′ ενώ ο Χουάνκαρ στο 19′ μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να βρει στόχο. Από το 20′ και έπειτα ο ΠΑΟΚ με κορυφαίο τον Κωνσταντέλια έγινε πιο απειλητικός. Ο νεαρός χαφ σούταρε πάνω στον Μπρινιόλι μετά από ατομική ενέργεια ενώ δύο λεπτά αργότερα πάσαρε στον Ολιβέιρα που σημάδεψε το δοκάρι των γηπεδούχων. Στο 31′ ο Πορτογάλος φορ εντελώς αμαρκάριστος έπιασε άσχημα την κεφαλιά και ο πορτιέρε των ”πρασίνων” μπλόκαρε εύκολα.

Στo 41′ ο Ιωαννίδης δεν κατάφερε να κάνει κοντρόλ μόνος του απέναντι από τον Κοτάρσκι και στο 44′ ο ”δικέφαλος του βορρά”… πάγωσε τη Λεωφόρο. Ο Κωνσταντέλιας κυνήγησε μια ”σκοτωμένη” μπαλιά, πλάσαρε, ο Μπρινιόλι έδιωξε με τα πόδια, η μπάλα χτύπησε στο στήθος του Ρουμπέν και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Παναθηναϊκού.

Λάμψη του Κωνσταντέλια, πάρτι του ΠΑΟΚ, κατάρρευσε ο Παναθηναϊκός

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έπιασε στον… ύπνο τον Παναθηναϊκό και στο 47′ έβαλε στέρεες βάσεις νίκης. Μετά από εξαιρετική συνεργασία, ο Σάστρε έδωσε τον Ολιβέιρα, ο Κωνσταντέλιας με τη μία στον Ζίβκοβιτς και ο Σέρβος αμαρκάριστος έγραψε το 2-0. Στο 52′ ο ”Ντέλιας” εκμεταλλεύθηκε ακόμη μία στιγμή ανικανότητας στην άμυνα του Τριφυλλιού και με δυνατό σουτ έγραψε το 3-0. Η κλάση του νεαρού χαφ έκανε την διαφορά και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΟΚ, με τον Παναθηναϊκό να καταρρέει και στο 54′ παραλίγο να δεχθεί και τέταρτο γκολ με την κεφαλιά του Ολιβέιρα να τραντάζει το δοκάρι του Μπρινιόλι.

Με ένα τρομερό δεκάλεπτο το σύνολο του Λουτσέσκου… καθάρισε το ματς, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν είχε ούτε την ψυχολογία αλλά ούτε και το βάθος στον πάγκο για να αλλάξει την εις βάρος του κατάσταση απέναντι σε μία ομάδα που είναι εξαιρετικό στο ανασταλτικό κομμάτι. Ο ΠΑΟΚ πέρασε σαν σίφουνας από τη Λεωφόρο και μπήκε δυνατά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος μειώνοντας στο -6 από την ”πράσινη” κορυφή.