Μουντιάλ 2022: Τρίτη στον κόσμο η Κροατία νικώντας με 2-1 το Μαρόκο (highlights)

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Η Κροατία νίκησε το Μαρόκο με 2-1 στον αγώνα για την τρίτη θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 κι εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην κορυφαία τριάδα του ποδοσφαιρικού πλανήτη για δεύτερη συνεχή διοργάνωση.

Επιλαχούσα το 2018, η Κροατία ήταν τρίτη και στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1998, στη Γαλλία, νικώντας τότε την Ολλανδία με 2-1, σκορ που επανέλαβε το απόγευμα του Σαββάτου (17/12) στο «Καλίφα Ιντερνάσιοναλ» της Ντόχα, παρουσία 40.000 θεατών.

Αξίζει να επισημανθεί ότι η αποψινή ήταν η δεύτερη συνάντηση των δύο Εθνικών ομάδων στο Μουντιάλ του Κατάρ, καθώς είχαν αναμετρηθεί στις 23 Νοεμβρίου στη φάση των ομίλων (6ος), με το παιχνίδι τους να τελειώνει ισόπαλο 0-0.

Ο Γιόσκο Γκβάρντιολ έβαλε μπροστά στο σκορ τη «Χρβάτσκα» μόλις στο 7ο λεπτό, μετά από μια καλοσχεδιασμένη στημένη μπάλα: ο Λόβρο Μάγερ εκτέλεσε ένα φάουλ προς τον Ιβάν Πέρισιτς, ο οποίος ξέφυγε από το μαρκάρισμά του κι έστειλε την μπάλα στη μέση της περιοχής, όπου ο νεαρός στόπερ της Λειψίας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά-ψαράκι.

Ωστόσο, χρειάστηκαν μόνο δύο λεπτά για το Μαρόκο προκειμένου να ισοφαρίσει, επίσης από ένα φάουλ, καθώς ο Μάγερ προσπάθησε να διώξει σε ελεύθερο λάκτισμα αλλά δεν υπολόγισε σωστά την κεφαλιά του κι έστειλε την μπάλα προς τα πίσω δημιουργώντας ιδανική συνθήκη για τον Ασράφ Ντάρι, που νίκησε τον Ντομινίκ Λιβάκοβιτς από τα έξι μέτρα.

Όλη η ιστορία αυτού του αγώνα έμελλε να γραφεί στο πρώτο ημίχρονο, με την Κροατία να σκοράρει το νικητήριο γκολ τρία λεπτά πριν το ημίχρονο: ο Μίσλαβ Όρσιτς δέχθηκε την μπάλα από τον Μάρκο Λιβάγια στην περιοχή και με υπέροχο ψηλοκρεμαστό σουτ σημείωσε ένα από τα ωραιότερα γκολ της διοργάνωσης.