Κύπελλο Ελλάδας: Ο Παναθηναϊκός στον τελικό με 6-5 στα πέναλτι επί του ΠΑΟΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Το «εισιτήριο» για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε χθές βράδυ (21/2) ο Παναθηναϊκός, μετά από ένα ημιτελικό «θρίλερ» κόντρα στον ΠΑΟΚ, που ήταν ο δεύτερος της μεταξύ τους σειράς.

Στον πρώτο της Τούμπας το «τριφύλλι» επικράτησε 1-0, όμως η κανονική διάρκεια του σημερινού έληξε με ανάλογο σκορ υπέρ του Δικεφάλου, χάρις σε γκολ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο 72′.

Ετσι οδηγηθήκαμε στην παράταση όπου οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κεντζιόρα στο 105′ και «αγκάλιασαν» την πρόκριση. Ομως οι γηπεδούχοι μείωσαν στις καθυστερήσεις της (129′) με τον Λημνιό και έτσι το 1-2 έστειλε το ζευγάρι στα πέναλτι.

Εκεί και μεταξύ άλλων ο γκολκίπερ των «πράσινων» Ντραγκόφσκι προχώρησε σε τρεις αποκρούσεις και ο Παναθηναϊκός επικράτησε με επιμέρους σκορ 6-5.