Η Αργεντινή με 2-2 (4-3 πέν.) κέρδισε την Ολλανδία και περνά στους ημιτελικούς του Μουντιάλ (highlights)

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Με τον Λιονέλ Μέσι να δημιουργεί το πρώτο τέρμα και να σκοράρει το δεύτερο και τον Εμιλιάνο Μαρτίνες να αποκρούει δυο πέναλτι η Αργεντινή επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι της Ολλανδίας με τον κανονικό αγώνα και την παράταση να λήγουν με 2-2.

Τι ματσάρα Θεέ μου! Μακάρι να μην τελείωνε ποτέ. Σε ένα παιχνίδι που πραγματικά τα είχε όλα, γκολ, δοκάρια,πέναλτι, ένταση αλλά και σύρραξη η Αργεντινή επικράτησε της Ολλανδίας στα πέναλτι με 4-3 με τον κανονικό αγώνα και την παράταση να λήγουν με 2-2. Αναμφισβήτητα στον καλύτερο αγώνα μέχρι στιγμής σε αυτό το Μουντιάλ. Με τον Λιονέλ Μέσι να δημιουργεί το πρώτο τέρμα και να σκοράρει το δεύτερο και τον Εμιλιάνο Μαρτίνες να αποκρούει δυο πέναλτι ήταν οι βασικοί πρωταγωνιστές της πρόκρισης της ομάδας του Σκαλόνι αποκλείοντας τους Ολλανδούς με τον ίδιο τρόπο όπως στο τελευταίο ματς στον ημιτελικό του Μουντιάλ το 2014. Σε ένα παιχνίδι που οι Αργεντινοί με 2-0 με τους «οράνιε» να μην καταθέτουν τα όπλα και να ισοφαρίζουν σε 2-2 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα της κανονικής διάρκειας. Πλέον οι Νοτιοαμερικάνοι θα αντιμετωπίσουν στον πρώτο ημιτελικό την προσεχή Τρίτη την Κροατία στις 21.00.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι Αργεντινοί στο παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας δίχως όμως να μπορέσουν να απειλήσουν την εστία του Νοπέρτ. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε κάπως με τις δυο ομάδες να είναι πιο κινητικές και η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω. Και έτσι στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του μεγάλου παιχνιδιού η ομάδα του Σκαλόνι ευτύχησε να σκοράρει. Στο 35′ ο Μέσι πάσαρε εντυπωσιακά στον Μολίνα που βρέθηκε σε θέση φορ και με ιδανικό τελείωμα με το εξωτερικό νικάει τον Νόπερτ και έκανε το 1-0 για την Αργεντινή. Στην συνέχεια οι «οράνιε» πίεσαν ώστε να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης πριν πάνε στα αποδυτήρια χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Η «αλμπισελέστε» μπήκε πολύ δυνατά και στην επανάληψη έχοντας την κατοχή και στο 59′ ο Μέσι πάσαρε εκπληκτικά για τον Ντε Πόλ που βρέθηκε σε καλή θέση όμως τα χάλασε στο κοντρόλ. Ο πρώτος τέσσερα λεπτά αργότερα είχε μια πολύ καλή εκτέλεση φάουλ που πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια του Νόπερτ. Η Αργεντινή συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να είναι καλύτερη στην επανάληψη με τους Ολλανδούς να μην ξέρουν που πατάνε και που βρίσκονται. Και στο 71′ οι Νοτιοαμερικάνοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ακούνια από τον Ντάμφρις και ο Μέσι το μετέτρεψε σε γκολ για το 2-0 με την πλάστιγγα να γέρνει προς το μέρος της. Στην συνέχεια οι Ολλανδοί βγήκαν μπροστά μήπως και ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και στο 83′ κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς όταν σε σέντρα του Βέργκις ο Βέγκχορστ έκανε γυριστή κεφαλιά και μείωσε σε 2-1. Μάλιστα δυο λεπτά αργότερα απείλησαν και με ισοφάριση όταν ο Φαν Ντάικ βρήκε με κεφαλιά-πάσα τον Μπεργκχάους ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση που πέρασε ξυστά από την εστία του Μαρτίνες. Στο 88′ υπήρξε γενική σύρραξη όταν μετά από ένα σκληρό φάουλ του Παρέδες ο ίδιος πέταξε την μπάλα στον πάγκο των Ολλανδών με τους παίκτες των δυο ομάδων να έρχονται στα χέρια και να συμπλέκονται. Η πίεση συνεχίστηκε, ο διαιτητής έδωσε 11 λεπτά καθυστερήσεων και ακριβώς στην τελευταία φάση, η Ολλανδία κέρδισε φάουλ. Ο Κουπμάινερς εκτελεί με κομπίνα το φάουλ για τον Βέγκχορτ ο οποίος πλάσαρε και έκανε το 2-2 μέσα σε πανδαιμόνιο στέλνοντας το ματς στην παράταση ενώ με το σφύριγμα της λήξης είχαμε νέα ένταση μεταξύ των παικτών.

Εκεί όπου το ματς ήταν ροντέο αυτήν την φορά από πλευράς θεάματος και όχι από πλευράς σύρραξης με τις δυο ομάδες να είναι με την μπάλα πάνω κάτω και να ψάχνουν το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα. Αυτό το άγγιξαν οι Αργεντινοί στο 104′ με τον Μέσι να εκτελεί το φάουλ και τον Οταμέντι στο τσακ να μην προλαβαίνει να βρίσκει την μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος η Αργεντινή ήταν σαφέστατα καλύτερη από την αντίπαλο της και έχανε τις ευκαιρίες την μια μετά την άλλη. Στο 114′ ο Φερνάντες με ωραία ενέργεια γύρισε στον Λαουτάρο που έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματάει στον Φαν Ντάικ ενώ πήγαινε μέσα. Ο πρώτος στο αμέσως επόμενο λεπτό είχε ένα σουτ με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η ομάδα του Σκαλόνι συνέχιζε να πιέζει και να παίζει μονότερμα τους «οράνιε» και ο Λαουτάρο είχε ένα δυνατό σουτ με τον Νόπερτ να διώχνει και στην τελευταία φάση παραλίγο να δώσει την πρόκριση στην «αλμπισελέστε» ο Φερνάντες είχε ένα σουτ με την μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι και το ματς πήγε στα πέναλτι.

Εκεί ο Φαν Ντάικ αστόχησε στο πρώτο καθώς τον νίκησε ο Μαρτίνες, ο Μέσι έκανε το 1-0 ενώ μετά ο Αργεντινός τερματοφύλακας νίκησε και τον Μπέργκχαους. Ο Παρέδες έκανε το 2-0, ο Κουπμάινερς μείωσε σε 2-1 και ο Μοντιέλ έκανε το 3-1. Ο Βέργκοστ μείωσε σε 3-2 και ο Φερνάντες έστειλε την μπάλα άουτ παρατείνοντας την αγωνία. Ο Λουκ Ντε Γιονγκ ισοφάρισε σε 3-3 και ο Λαουτάρο Μαρτίνες δεν επέτρεψε να έχει και άλλο θρίλερ το παιχνίδι και ευστόχησε κάνοντας το 4-3 χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Ολλανδία (Λουίς Φαν Χάαλ / 3-4-1-2): Νοπέρτ – Άκε, Φαν Ντάικ, Τίμπερ – Ντάμφρις, Ντε Ρόουν(46′ Μπεργκχάους), Ντε Γιονγκ, Μπλιντ (65′ Λ. Ντε Γιονγκ)– Μπεργκβάιν(46′ Κουπμάινερς) – Γκάκπο(113′ Λάνγκ), Ντεπάι(78′ Βέγκχορστ)

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι / 5-3-2): Εμ. Μαρτίνες – Μολίνα(106′ Μοντιέλ), Λισ. Μαρτίνες(111′ Ντι Μαρία), Ρομέρο(78′ Πετσέλα), Οταμέντι, Ακούνια(78′ Ταλιαφίκο) – Ντε Πολ(66′ Παρέδες), Έντσο Φερνάντες, ΜακΆλιστερ – Μέσι, Άλβαρες(81′ Λαουτάρο)