Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας: «Ασημένιοι» Ντούσκος, Μπούρμπου και Αναστασιάδου (ΒΙΝΤΕΟ)

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Συγκομιδή από τρία ασημένια μετάλλια για την αποστολή της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας, στο Ζέγκεντ της Ουγγαρίας.

Δεύτερος, για τρίτη διαδοχική χρονιά, αναδείχτηκε ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Στέφανος Ντούσκος, στο σκιφ, μετά από μάχη με τον Ολιβερ Τσάιντλερ.

Ο Ελληνας αθλητής τερμάτισε σε 7:41.36, έναντι 7:38.47 του Γερμανού, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης. Την τρίτη θέση πήρε ο Λιθουανός Γκιέντριους Μπιελιάουσκας με 7:43.35.

Στο διπλό σκιφ ανδρών, οι Νίκος Χωλόπουλος και Γιάννης Καλανδαρίδης κατετάγησαν έκτοι με χρόνο 7:03.70, στην παρθενική συμμετοχή τους σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ασημένιο μετάλλιο για τις Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου, που τερμάτισαν με 8:00.87 στον τελικό της δικώπου μένοντας πίσω μόνο από τις Ρουμάνες Ιοάνα Βριντσεάνου και Ροξάνα Ανγκελ που νίκησαν με 7:52.05.

Ασημένιες και οι Ζωή Φίτσιου και Μιλένα Κοντού στο διπλό σκιφ ελ. βαρών.

Πηγή: efyn.gr