Eurobasket: Ελλάδα – Εσθονία 90-69. Η Εθνική αήτητη και ωραία πάει Βερολίνο

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Η Εθνική Ελλάδας έκανε το αυτονόητο, νίκησε άνετα την Εσθονία στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα της για τον 3ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ, ολοκλήρωσε με το απόλυτο νικών 5χ5 την παρουσία της στο Μιλάνο και φεύγει για Βερολίνο, όπου θα διεξαχθεί η συνέχεια της διοργάνωσης ως το τέλος.

Αντίπαλος της Εθνικής η Τσεχία, που ήταν η θριαμβεύτρια στον τελικό πρόκρισης του 4ου ομίλου κόντρα στο Ισραήλ, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 88-77 και κλείνοντας έτσι ραντεβού με την Ελλάδα στη «φάση των 16».

Η παρέα των Τόμας Σατοράνσκι και Τόμας Βέσελι έχει πληγώσει δις τη γαλανόλευκη την προηγούμενη τριετία. Πρώτα στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας το 2019, όταν κατάφερε να προφυλάξει τη διαφορά των 11 πόντων που την ευνοούσε και χάνοντας από την Ελλάδα με 84-77 να πάρει την πρόκριση από τον όμιλο β’ φάση.

Και ακολούθως στο Προολυμπιακό τουρνουά του Καναδά, όταν επιβλήθηκε 97-72 και δεν επέτρεψε στην Εθνική του Ρικ Πιτίνο να κερδίσει το εισιτήριο για το Τόκιο.

Βέβαια, τα δεδομένα πλέον είναι εντελώς διαφορετικά. Η Τσεχία ήταν οικοδέσποινα του ομίλου στην Πράγα, αλλά προκρίθηκε οριακά και με αρνητικό ρεκόρ (2-3). Πήρε μεν τη νίκη στον δίχως επιστροφή αγώνα της Πέμπτης με το Ισραήλ, αλλά την ίδια ώρα εμφάνισε ένα όχι τόσο φρέσκο πρόσωπο, έχοντας ταλαιπωρηθεί πολύ από την απουσία του Σατοράνσκι στα πρώτα παιχνίδια.

Τέλειωσε την πρώτη φάση με 83.2 πόντους ανά ματς από 50% στην επίθεση (43% στο τρίποντο), και 35.2 ριμπάουντ (τα 9.2 επιθετικά) και 23.8 ασίστ για 14.4 λάθη.

Σε ότι αφορά τον αγώνα κόντρα στην Εσθονία, ήταν το πρώτο ματς που  Δημήτρης Ιτούδης είχε όλο το ρόστερ του διαθέσιμο και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο τρομερή κατάσταση στο πρώτο δεκάλεπτο (15 πόντοι από 6/7 δίποντα και 3/4 βολές).

Στο 24′ ο Greek Freak λαβώθηκε, σε μία από τις τυπικές επελάσεις του προς το αντίπαλο καλάθι, ωστόσο φαίνεται πως δεν αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό αν και αυτό θα φανεί τις αμέσως επόμενες ώρες όταν θα υπάρξει και η διάγνωση, η εκτίμηση του προβλήματός του.

Στα θετικά η επιστροφή του Κώστα Αντετοκούνμπο, που έκανε το ντεμπούτο του στη διοργάνωση και γενικώς η ισορροπημένη εμφάνιση της Εθνικής, που δεν είχε κάτι να κυνηγήσει σε αυτό το ματς, πέρα από το να μοιράσει ο Δημήτρης Ιτούδης τα λεπτά σε όλους τους παίκτες του, εν όψει του πρώτου νοκ άουτ που θα γίνει την Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου στη Mercedes Benz Arena στο Βερολίνο.

Με Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Γιάννη, Παπαγιάννη άνοιξε το ματς ο Ιτούδης, που χρησιμοποίησε για πρώτη φορά αυτή την αρχική πεντάδα. Οι δύο ψηλοί πέτυχαν τους πρώτους πόντους του αγώνα, με τον Greek Freak να κάνει τα πάντα σε άμυνα κι επίθεση για το 9-2 στο τέταρτο λεπτό και να φτάνει τους 11 για το 18-9 στο έβδομο.

Πηγή: tvxs.gr