Euro 2024: Πρεμιέρα της Αγγλίας που νίκησε με το ζόρι 1-0 την Σερβία σε έναν αδιάφορο αγώνα

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

*Του Αντώνη Τσιράκη –

It’s not coming home! Τουλάχιστον όχι εάν η Αγγλία είναι έτσι και στη συνέχεια. Στο πιο αδιάφορο παιχνίδι του Euro 2024 επικράτησε με το στανιό 1-0 της Σερβίας.

Εκεί που έλεγες πως δεν υπήρχαν μέχρι τώρα ματς-σούπες και έβλεπες τα γκολ να μπαίνουν βροχή, μπήκαν στη διοργάνωση οι Άγγλοι. Έβαλαν γκολ μόλις στο 13′ με τον Μπέλινγχαμ από το γύρισμα του Σάκα, αλλά στη συνέχεια έσβησαν.

Ο Μλαντένοβιτς του Παναθηναϊκού μπήκε λίγο πριν το ημίχρονο λόγω τραυματισμού του Κόστιτς, ο Μαξίμοβιτς έμεινε στον πάγκο, ενώ ο Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ πήρε φανέλα βασικού και βγήκε στο 74′.

Λίγα πράγματα από τους Σέρβους, οι οποίοι είχαν 2-3 καλές στιγμές. Σε αυτές δεν νίκησαν τον Πίκφορντ με αποτέλεσμα να μην αποφύγουν την ήττα.

Πολύ σβηστοί οι Άγγλοι, με αρκετά αστέρια τους σε κακή μέρα. Πρώτος όλων ο Κέιν, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο είχε μόλις δύο επαφές με την μπάλα! Ο φορ της Μπάγερν Μονάχου άγγιξε το 2-0, πάντως, στη φάση του δοκαριού στο 77′. Πέντε λεπτά μετά ο Πίκφορντ είπε «όχι» στον Βλάχοβιτς και εκεί τελείωσαν όλα. Το πρώτο τρίποντο για τους Άγγλους στο Euro 2024 είναι γεγονός.

ΣΕΡΒΙΑ (Ντράγκαν Στοΐκοβιτς): Ραΐκοβιτς, Βελίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς (74′ Μπιρμάντσεβιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Γκουντέλι (46′ Ίλιτς), Λούκιτς (61′ Γιόβιτς), Κόστιτς (43′ Μλαντένοβιτς), Βλάχοβιτς, Μίτροβιτς (61′ Τάντιτς)

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουέχι, Τρίπιερ, Αλεξάντερ-Άρνολντ (69′ Γκάλαχερ), Ράις, Σάκα (76′ Μπόουεν), Μπέλινγκχαμ (86′ Μέινου), Κέιν, Φόντεν

Πηγή: sportime.gr

Φωτο: EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF