EURO 2020: Ισπανία και Ελβετία προκρίθηκαν στους ”8” – Το αγωνιστικό πρόγραμμα της ημέρας

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Παρά το απίθανο αυτογκόλ της στο 20λεπτο, η Ισπανία κατάφερε να νικήσει την Κροατία με 5-3 στην παράταση και μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που θα μείνει σίγουρα στην ιστορία του Euro. Έτσι θα αντιμετωπίσει την Ελβετία την Παρασκευή 2 Ιουλίου στην Αγία Πετρούπολη στισ 7μ.μ.

Σε ένα επίσης συναρπαστικό ματς στο Βουκουρέστι η Ελβετία κέρδισε την Γαλλία στα πέναλτυ και προκρίθηκε στους ”8”. Η Γαλλία κέρδιζε μέχρι το 75′ με 3-1, αλλά η μαχητική Ελβετία ισοφάρισε σε 3-3 στο 90′, κατάφερε να κρατήσει την ισοπαλία και στην παράταση, οπότε και κέρδισε στην διαδικασία των πέναλτυ. Τώρα λοιπό η Ελβετία θα αντιμετωπίσει την Ισπανία την Παρασκευή 2/7 στην Αγία Πετρούπολη.

Σήμερα Τρίτη 29 Ιουνίου είναι η τελευταία ημέρα της φάσης των 16 του Euro 2020 και έχουμε τους αγώνες:

• 19:00 Αγγλία – Γερμανία, Λονδίνο (Γουέμπλεϊ)
  • 22:00 Σουηδία – Ουκρανία, Γλασκώβη (Χάμπντεν Παρκ)

Φυσικά όλα τα φώτα στο Γουέμπλεϊ για το Αγγλία – Γερμανία, το μεγαλύτερο ίσως ντέρμπι του Ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου σε επίπεδο εθνικών ομάδων. Μετάδοση και των δύο αγώνων από τον ΑΝΤ1.

Οι νικήτριες των σημερινών αγώνων νοκ-άουτ, θα βρεθούν αντιμέτωπες στα προημιτελικά στην Ρώμη, το προσεχές Σάββατο 3 Ιουλίου (22:00).