Ελλάδα-Κόσοβο 2-0: Άνοδος στη 2η κατηγορία του Nations League και ευκαιρία για το EURO (βίντεο)

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Γιακουμάκης λαμπρός την οδηγεί! Η Ελλάδα μετά από μια μαγική κεφαλιά του Γιακουμάκη επικράτησε 2-0 του Κοσόβου και εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο!

Χαίρε ω χαιρέ εθνική! Με μια απόδοση που θύμισε τις παλιές καλές μέρες η Ελλάδα επικράτησε με 2-0 του Κοσόβου και είναι πλέον αγκαλιά με την άνοδο στη Β κατηγορία

Η εικόνα του αγώνα

Αναγωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα με την μπάλα να πηγαίνει σε όλο το γήπεδο. Στην συνέχεια η γαλανόλευκη πήρε μπρος. Στο 17΄ο Μπακασέτας είχε καλή ευκαιρία αλλά έδιωξε τελευταία στιγμή ο Μούριτς

Στο 21ο λεπτό ο Σιώπης έκανε ωραίο σουτ με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα έξω από την εστία του Μούριτς. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Ελλάδα ήταν με τον Μπακασέτα στο 28′ όταν το μονοκόμματο σουτ που έκανε κατέληξε εκατοστά άουτ.

Το Κόσοβο έπαιζε με αντεπιθέσεις και δεν απείλησε ιδιαίτερα με τον Βλαχοδήμο να είναι θεατής. Η Ελλάδα άγγιξε το γκολ στο 41′ με τον Μπακασέτα όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μούριτς και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με το δεύτερο ημίχρονο να αρχίζει ακριβώς όπως ξεκίνησε το ματς (0-0). Από μία αλλαγή έκαναν οι δύο προπονητές πριν την έναρξή του, με τον Πογέτ να βάζει τον Μάνταλο στη θέση του Χατζηγιοβάνη και ο Ζιρές τον Λοσάι αντί του Ρουντάνι.

Στην επανάληψη η Εθνική συνέχισε να ασκεί πίεση, ειδικά στην άμεση ανάκτηση, προσπάθησε να βάλει στο παιχνίδι και τον Τσιμίκα από αριστερά, αλλά το γκολ ήρθε με βοήθεια από το… άστρο του Πογέτ: στο 71ο λεπτό ο Μάνταλος σέντραρε από αριστερά με το δεξί πόδι στέλνοντας την μπάλα «συστημένη» στο κεφάλι του Γιακουμάκη, που με τη σειρά του είχε αντικαταστήσει τον Παυλίδη, και ο φορ της Σέλτικ με άπιαστη κεφαλιά ανάγκασε τον Μούριτς να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του.

Μετά το 1-0 ακολούθησε εξάλεπτη διακοπή, καθώς ο πάγκος των Κοσοβάρων διαπληκτίστηκε με την όχι και «ήσυχη» ύστερα από το γκολ εξέδρα. Ο Πογέτ άλλαξε το σχηματισμό (από 4-3-3) σε 4-3-2-1, επιχειρώντας με ξεκούραστα πόδια να διατηρήσει τη φρεσκάδα της Εθνικής και να διαφυλάξει το προβάδισμα, κάτι που πέτυχε χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα αφού το Κόσοβο προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με σέντρες και γεμίσματα.

Και όχι μόνο αυτό, αφού στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων και με τον Μούριτς στην επίθεση, μο MVP Μάνταλος χρίστηκε και σκόρερ πλασάροντας στην αντεπίθεση σε άδεια εστία. Να σημειωθεί πως με τις κίτρινες κάρτες που δέχθηκαν απόψε Μάνταλος και Γιακουμάκης χάνουν τον επόμενο αγώνα της Εθνικής, στην Κύπρο, αλλά αυτό έχει πια μικρή σημασία…

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Μπακασέτας (85΄ Αλεξανδρόπουλος), Σιώπης, Μπουχαλάκης (77΄ Κουρμπέλης), Χατζηγιοβάνης (46΄ Μάνταλος), Μασούρας (85΄ Γιαννούλης), Παυλίδης (59΄ Γιακουμάκης).

ΚΟΣΟΒΟ (Αλέν Ζιρές): Μούριτς, Ντομγκιόνι, Ραχμάνι, Κριεζίου, Αλίτι, Μπιτίγκι (77΄ Ζενέλι), Μουσλία (59΄ Ιντρίζι), Μπερίσα, Ρουντάνι (46΄ Λοσάι), Μουρίκι, Ρασίτσα.