Δίκαιη κυριαρχία του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι, νικώντας με 2-0 τον Ολυμπιακό

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Με σκορ 2-0 έληξε το ντέρμπι Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League, αποτέλεσμα που επαναφέρει τους νικητές στην κορυφή (μαζί με την ΑΕΚ) και τους φιλοξενούμενους στο -6 απ’ αυτή.

Επτά ματς χωρίς ήττα κόντρα στους Πειραιώτες έφτασε πλέον η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ο οποίος δεν έχει βιώσει πίκρα από τον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Από τις 17 Οκτωβρίου και το 2-1 από τον ΠΑΟΚ είχε να χάσει στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός (21 σερί παιχνίδια).

Ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα παρότι είχε μία λιγότερη τελική (8-9) και οριακό ποσοστό κατοχής υπέρ του (51%).

Τα κόρνερ ήταν 5-1, ενώ ένα στοιχείο που αξίζει να τονιστεί είναι ότι ο Ολυμπιακός τελείωσε το ντέρμπι χωρίς κίτρινη, αν αυτό μπορεί να λέει κάτι για το πάθος των παικτών του.

Η εξέλιξη του ντέρμπι Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός:

Εν αντιθέσει με τα δύο ντέρμπι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από τον Ολυμπιακό.

Πιο σωστές τοποθετήσεις, καλύτερη κυκλοφορία, μεγαλύτερο πάθος στα 1v1, καίριο πρέσινγκ από την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Τα δύο ερωτηματικά της ενδεκάδας ως προς την απόδοσή τους, ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι και ο Φακούντο Σάντσες, έπιασαν σπουδαία απόδοση.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε στο 6′ με σουτ του Μπερνάρ που κατέληξε σε κόρνερ και στο 9′ με πλασέ του Άνταμ Τσέριν (μπλόκαρε την μπάλα ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης).

To πρώτο δυσάρεστο νέο των γηπεδούχων αλλά και του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Ζβόνιμιρ Σάρλια, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 15′ από τον Χόρντουρ Μάγκνουσον.

Η μεγαλύτερη προειδοποιητική βολή δόθηκε στο 16′, όταν από σέντρα του Τσέριν, ο Σεμπαστιάν Παλάσιος πήρε τη γυριστή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Το σκορ άνοιξε στο 28′. Ο Ρούμπεν Πέρεθ έκανε βαθιά μπαλιά, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος δεν υπολόγισε σωστά και έστρωσε στον Άντραζ Σπόραρ, ο οποίος δεν λάθεψε. Δεκάδες καπνογόνα άναψαν στη στιγμή.

Το μομέντουμ ευνόησε τον Παναθηναϊκό, Μόλις επτά λεπτά αργότερα, ο Μπερνάρ έστησε την μπάλα στο αριστερό σημαιάκι του αντιπάλου, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί βρέθηκε στην πορεία της και έβαλε αυτογκόλ. Παρεμπιπτόντως, τα τέσσερα από τα 10 τελευταία «πράσινα» γκολ προήλθαν από κόρνερ.

Η μοναδική καλή στιγμή του Ολυμπιακού καταγράφηκε στο 40′, όταν από σέντρα του Κώστα Φορτούνη, ο Γιώργος Μασούρας πήρε την κοντινή κεφαλιά και υποχρέωσε τον Μπρινιόλι σε ένα δύσκολο μπλοκάρισμα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 6-4 τελικές και 52%-48% κατοχή, επομένως η αποτελεσματικότητά τους ήταν η λέξη-κλειδί για το α’ ημίχρονο.

Ο Ζοζέ Ανιγκό έβαλε τους Σεντρίκ Μπακαμπού και Πεπ Μπιέλ αντί των Ελ Αραμπί και Χάμες Ροντρίγκες (εξαφανισμένος ο Κολομβιανός), όμως, ο Ολυμπιακός δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητικός παρά το γεγονός ότι κέρδισε μέτρα στο χορτάρι.

Στο 69ο λεπτό έριξε στη μάχη και τον Ματιέ Βαλμπουενά αντί του Μασούρα, ενώ ο Γιοβάνοβιτς απάντησε με τους Φώτη Ιωαννίδη και Ντάνιελ Μαντσίνι αντί των Σπόραρ και Δημήτρη Κουρμπέλη.

Ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε καλά το προβάδισμα, με τον Μπερνάρ να αποδίδει καλύτερα στο β’ ημίχρονο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν κατέγραψε επικίνδυνες κατεβασιές.

Ο Ανιγκό έβαλε τον Μάριο Βρουσάι αντί του Φορτούνη και ο Γιοβάνοβιτς τους Ένις Τσόκαϊ-Λάσλο Κλάινχαϊσλερ (βγήκαν οι Μπερνάρ-Τσέριν), με το ρολόι πλέον να δείχνει το 85ο λεπτό.

Τίποτα δεν άλλαξε στο φινάλε, με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει μία από τις πιο εύκολες νίκες των τελευταίων ετών απέναντι στον Ολυμπιακό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Σάρλια (15′ Μάγκνουσον), Χουάνκαρ, Πέρεθ, Κουρμπέλης (70′ Μαντσίνι), Τσέριν (85′ Κλάινχαϊσλερ), Μπερνάρ (84′ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Σπόραρ (69′ Ιωαννίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Μπα, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Φορτούνης (81′ Βρουσάι), Μασούρας (69′ Βαλμπουενά), Χ. Ροντρίγκες (46′ Μπιέλ), Ελ Αραμπί (46′ Μπακαμπού).