Conference League: Πρόκριση στους 16 ο Ολυμπιακός μετά το 1-0 επί της Φερεντσβάρος (ΒΙΝΤΕΟ)

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Ο Ολυμπιακός με μεστή εμφάνιση και εξαιρετική τακτική, επικράτησε 1-0 και στη Βουδαπέστη της Φερεντσβάρος και με συνολικό σκορ 2-0 προκρίθηκε στους 16 του Europa Conference League.

Όπως και στο πρώτο ματς, έτσι και σε αυτό, ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί πέτυχε το γκολ. Ο Μαροκινός στράικερ βρήκε δίχτυα με εκτέλεση πέναλτι στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έτσι οι Πειραιώτες θα μάθουν αντίπαλο τους την Παρασκευή (23/2) στις 14:00. Οι υποψήφιοι αντίπαλοι είναι οι Λιλ, Μακάμπι Τελ Αβίβ, Πλζεν, Μπριζ, Άστον Βίλα, Φιορεντίνα, Φενέρμπαχτσε

Το πρώτο ματς της φάσης των 16 θα γίνει στις 7 Μαρτίου στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, αφού ο Ολυμπιακός θεωρείται ανίσχυρος. Το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί μία εβδομάδα αργότερα, στις 14 του μήνα, στην έδρα του αντιπάλου των ερυθρόλευκων.

Σχηματισμό 4-4-2 επέλεξε ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς, με τον Ντίμπους κάτω από τα δοκάρια και τους Γουίνγκο, Σισέ, Μαέ και Τσίβιτς στην άμυνα. Την τετράδα στο κέντρο αποτέλεσαν οι Ζακάριασεν, Φανί, Μαϊγκά και Μαρκίνιος, με τους Βάργκα και Κόντρο στην επίθεση.

Από την άλλη, ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ παρέταξε την ομάδα του με 4-3-3, έχοντας τον Πασχαλάκη στην εστία και τους Ροντινέι, Ρέτσο, Κάρμο και Ορτέγκα στην άμυνα. Τριάδα στα χαφ οι Τσικίνιο, Όρτα και Έσε, με Ποντένσε-Φορτούνη στα άκρα της επίθεσης και Ελ Κααμπί στην κορυφή της.

Ο αγώνας

Οι Ούγγροι μπήκαν αναμενόμενα πιο δυνατά στο ματς, ωστόσο μετά από ένα δεκάλεπτο ανούσιας υπεροχής, είδαν τους «ερυθρόλευκους» να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι Πειραιώτες κέρδισαν αλλεπάλληλα κόρνερ, με τους Ελ Κααμπί (25’, 30’) και Ρέτσο (26’) να απειλούν με κεφαλιές, ενώ στο 34ο λεπτό ο Ζακάριασεν σούταρε άουτ μετά από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Κόντρο στο 37’ και κάπου εκεί η ομάδα του Μεντιλίμπαρ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, χάνοντας δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες μέσα σε ένα δίλεπτο.

Πρώτα ο Φορτούνης (38’) σούταρε άουτ σε τετ α τετ μετά από απίστευτη κάθετη του Όρτα και εν συνεχεία ο Ποντένσε (39’) εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των Μαγυάρων αλλά σούταρε ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.

Παρ’ όλα αυτά, το γκολ ήρθε στο 45’. Ο Μαέ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, με τον Τουρπέν να βλέπει τη φάση στο VAR και να παίρνει πίσω το φάουλ που είχε δώσει στον Ποντένσε, δείχνοντας πέναλτι.

Ο Ελ Κααμπί εκτέλεσε άψογα και έτσι ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1-0.

Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρος είχε κύριο στόχο να προστατεύσει το προβάδισμά του και να ψάξει τους κενούς χώρους που θα άφηνε ενδεχομένως η Φερεντσβάρος στα μετόπισθεν.

Πράγματι οι ερυθρόλευκοι δεν απειλούνταν, ενώ ήταν εκείνοι που είχαν τις στιγμές τους. Στο 68′ ο Ποντένσε έκανε την σέντρα με ραμπόνα, η μπάλα πήρε φάλτσα και ο Ντιμπούζ έδιωξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Όρτα αξιοποίησε τη σέντρα του Ροντινέι, όμως το σουτ του έφυγε άουτ.

Ο Ολυμπιακός έβρισκε χώρους και στο 83′ είχε καλή στιγμή, με τον Γιόβετιτς να εκτελεί από τα δεξιά της περιοχής και τον τερματοφύλακα της Φερεντσβάρος να αποκρούει και να διώχνει σε κόρνερ.

Οι Ούγγροι προσπάθησαν στις καθυστερήσεις να δημιουργήσουν κινδύνους στην εστία του Πασχαλάκη, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε έως το φινάλε.

Φερεντσβάρος (Ντ. Στάνκοβιτς): Ντίμπους, Γουίνγκο (46’ Μακρέτσκις), Σισέ, Μαέ, Τσίβιτς (67’ Ραμίρες), Ζακάριασεν (67’ Μπεν Ρομντάν), Αμπού Φανί, Μαϊγκά, Μαρκίνιος (86’ Κατόνα), Μπ. Βάργκα, Κόντρο (46’ Πέσιτς)

Ολυμπιακός (Χ. Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Τσικίνιο (90’ Καρβάλιο), Έσε, Όρτα (74’ Ιμπόρα), Ποντένσε, Φορτούνης (74’ Μασούρας), Ελ Κααμπί (79’ Γιόβετιτς)

Διαιτητής: Τουρπέν Κλεμάν (Γαλλία)

Βοηθοί: Ντανός Νικολάς, Φινζάν Ερβάν (Γαλλία)

4ος Διαιτητής: Μπουκέ Ρούντι (Γαλλία)

VAR: Μπρισάρ Ζερόμ (Γαλλία)

VAR: Βίλι Ντελαζό (Γαλλία)

Πηγή: tvxs.gr