Basket League: Νικηφόρο πέρασμα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ από το Περιστέρι…

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Ο Παναθηναϊκός «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Περιστερίου κερδίζοντάς το με 62-77

Ο Παναθηναϊκός πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα ενάντια στο Περιστέρι, νικώντας με σκορ62 -77. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να καταβάλλει την αντίσταση της ομάδας του Μανωλόπουλου.

Έτσι, οι «πράσινοι» σημείωσαν τη δεύτερη τους νίκη στην Basket League και πλέον έχουν 5 βαθμούς σε 3 αγώνες.

Η νίκη αυτή, ήρθε μέσα από την άμυνα, που… επιτέλους έκανε την εμφάνιση της κρατώντας τον αντίπαλο στους 62 πόντους.

Οι «πράσινοι» μετά την πρώτη, κακή, περίοδο, συνήλθαν αμυντικά και κατάφεραν να δεχτούν 33 πόντους στα επόμενα τρία δεκάλεπτα. Με πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσε ο Παναθηναϊκός το ματς.

Για τους «πράσινους», πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ντάριλ Μέικον με 16 πόντους. Παράλληλα, ο Παπαγιάννης σημείωσε επιπλέον 14 ενώ μάζεψε και 12 ριμπάουντ. Ακόμα, ο Παπαπέτρου πέτυχε 12 πόντους, ενώ 11 και 10 σημείωσαν οι Πέρι και Ουάιτ αντίστοιχα.

Από την πλευρά του Περιστερίου, από 12 πόντους πέτυχαν οι Χρυσικόπουλος και Κατσίβελης.