Άρης – Ολυμπιακός 2-1: Black out για τους «ερυθρόλευκους» – Βαθμολογία Superleague 1

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με ανατροπή στο «Κλ. Βικελίδης» 2-1, με τους Μαντσίνι και Πάλμα να τιμωρούν τους κακούς στο δεύτερο ημίχρονο Πειραιώτες.

Ο προβληματικός Ολυμπιακός συνεχίζει να απογοητεύει!

Η ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν συνέχισε τα κακά αποτελέσματα γνωρίζοντας την ήττα από τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» με ανατροπή. Έτσι μετά και από αυτή την ήττα ο Ολυμπιακό έμεινε στο -7 από την κορυφή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και είχε ρυθμό με το… καλημέρα. Ο Άρης μπήκε και έπαιξε στο ίσια τον Ολυμπιακό προσπαθώντας να σκοράρει.  Μάλιστα από την αρχή δημιούργησε προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα με τους Ιτούρμπε, Μαντσίνι και Γκαρθία. Ο Ολυμπιακός ξύπνησε νωρίς και βρήκε τον τρόπο να περιορίσει τις επιθετικές ορέξεις του αντιπάλου του, πιέζοντας σωστά και κερδίζοντας αρκετές μπάλες από τα χαφ, ενώ προσπαθούσε να εκδηλώσει επιθέσεις κυρίως με τον Χουάνγκ Ινμπομ, ο οποίος κουβαλούσε την μπάλα από το κέντρο στην επίθεση. Στο 15ο λεπτό οι Πειραιώτες είδαν αποτελέσματα με τον Ινμπομ να ξεκινάει την επίθεση και να βγάζει ασίστ στον Μασούρα, ο οποίος εκτέλεσε εξαιρετικά τον Κουέστα και μετέτρεψε σε γκολ την καταπληκτική ομαδική προσπάθεια των «ερυθρόλευκων» που έκρυψαν την μπάλα.

Ο Άρης χρειάστηκε λίγο χρόνο να συνέλθει από αυτό το γκολ, όμως όταν το έκανε πήρε την πρωτοβουλία και ανάγκασε τον Ολυμπιακό να οπισθοχωρήσει και κλείσει καλά τις γραμμές του. Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το υπέρ τους 0-1 και πήγαν στα αποδυτήρια με αυτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο γίναμε θεατές ενός τελείως διαφορετικού έργου, αφού ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά και ο Ολυμπιακός πολύ φοβισμένα. Οι «κίτρινοι» κράτησαν την μπάλα στα πόδια του και έδειξαν στον Ολυμπιακό πόσο επικίνδυνοι μπορούν να γίνουν, με τους Πειραιώτες να έχουν ένα πολύ παθητικό ρόλο.

Ο τεχνικός του Άρη έριξε στην μάχη τον Λουίς Πάλμα, ενώ ο Κορμπεράν δεν έκανε κάποια αλλαγή. Στο 76ο λεπτό οι προσπάθειες του Άρη απέδωσαν καρπούς, αφού οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 76ο λεπτό λοιπόν ο Μαντσίνι εκμεταλλεύτηκε μία σειρά λαθών της άμυνας του Ολυμπιακού και σκόραρε. Στο 78ο λεπτό ο Κάρλος Κορμπεράν έκανε αλλαγές, όμως πριν καν το καταλάβει ο Άρης είχε φτάσει και σε ένα δεύτερο τέρμα, το τέρμα της ανατροπής με σκόρερ τον Λουίς Πάλμα. Από εκεί και ύστερα ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει και όταν έψαξε το γκολ δεν το έκανε με ορθολογικό τρόπο. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Πηγή: overfm.gr