ΑΕΚ: Ιστορική πρόκριση στις καθυστερήσεις με 2 γκόλ επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Αναμέτρηση θρίλερ στην Opap Arena με την Ένωση να φλερτάρει με τον αποκλεισμό αλλά να γράφει σενάριο για όσκαρ και να κλείνει τη βραδιά με happy end.

Η ΑΕΚ «ξέρανε» τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ και πήρε την πρόκριση της δεκαετίας με δύο γκολ στις καθυστερήσεις!

Όλα έδειχναν χαμένα για την Ένωση που μέχρι το 90′ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0. Ο λυτρωτής Αραούχο, στο 90′, έβαλε τους κιτρινόμαυρους ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 και ο Βίντα ολοκλήρωσε το έπος γράφοντας το τελικό 2-2 δέκα λεπτά αργότερα «για τον Μιχάλη» και την πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Απέναντι σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο, η ΑΕΚ, βρήκε το σθένος έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση των φίλων της να φέρει τούμπα το ματς και να σώσει την παρτίδα.

Σε μια βραδιά αφιερωμένη στον Μιχάλη που δολοφονήθηκε από τους Κροάτες ναζί χούλιγκανς και τους Έλληνες συνεργούς τους, παρουσία της οικογένειας του στις κερκίδες της «Opap Arena», η Ένωση κάνει τα σχέδια της για τον επόμενο αντίπαλό της, την Άντβερπ.

Ο Σούταλο στο 45+2′ άνοιξε το σκορ για τη Ντιναμό και ο Λιούμπιτσιτς στο 65′ διπλασίασε τα τέρματα των Κροατών. Η Ένωση ισοφάρισε το συνολικό σκορ των δύο αναμετρήσεων στο 90+2′ με τον Σέρχιο Αραούχο. Μάλιστα, πανηγύρισε με “Μ” για τον Μιχάλη, ενώ στη συνέχεια φίλησε φανέλα με το όνομα του αδικοχαμένου οπαδού της Ένωσης.

Στο 90+11′ ο Βίντα ήταν εκείνος που χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του αφού πρώτα χρειάστηκε να πάρει το «ριμπάουντ» από το χαμένο πέναλτι του Γκαρσία.

Το συγκινητικό πανό των οπαδών της Ένωσης

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου φίλου της Ένωσης και αναρτήθηκε πανό το οποίο έγραφε: «Μακάρι και οι άλλοι να σου έμοιαζαν Μιχάλη».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Ρότα, Σιμάνσκι (67′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (76′ Μάνταλος), Άμραμπατ (67′ Ελίασον), Τσούμπερ (67′ Αραούχο), Πινέδα (76′ Γαλανόπουλος), Γκαρσία

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Λιβάκοβιτς, Μοχαράνι, Ριστόβσκι, Σούταλο, Λιούμπιτσιτς, Μπουλάτ, Μίσιτς, Σπίκιτς (86′ Μάριν), Μιχαϊλιτσένκο, Ιβανούσετς, Πέτκοβιτς

Πηγή: efsyn.gr

Φωτογραφία: EUROKINISSI