Ο Λευτέρης Πετρούνιας πήρε το χρυσό μετάλλιο και την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς στο Τόκιο

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο στους κρίκους πρόσθεσε στη συλλογή του ο Λευτέρης Πετρούνιας ο οποίος αγωνιζόμενος στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ντόχα κατέκτησε την πρώτη θέση με 15.500 βαθμούς και παράλληλα προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Σημειώνεται ότι η πρόκριση στο Τόκιο ήρθε καθώς ο Έλληνας πρωταθλητής χρειαζόταν βαθμολογία πάνω από 15.334, επίτευγμα το οποίο κατάφερε, μαζεύοντας 15.500 βαθμούς.

Αχμέτ Οντέρ (Τουρκία) 14,200 β.

«Η διαδικασία της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες, πάντα ήταν πιο στρεσογόνο γεγονός από τους ίδιους τους Αγώνες», σημειώνει με ανάρτησή του στον προσωπικό του λογαριασμό στο facebook ο αναπληρωτής εκπρόσωπος Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία Αλέξανδρος Νικολαΐδης δίνοντας τα θερμά του συγχαρητήρια στον Λευτέρη Πετρούνια.

«Πλέον θα αποπειραθεί να αλλάξει τα χρυσά γράμματα που είναι γραμμένη η ιστορία του, με πλατινένια», σχολιάζει ο ίδιος αναφορικά με τον Έλληνα πρωταθλητή στους κρίκους.