Η Εθνική ποδοσφαίρου έχασε από τη Σουηδία με 2-0. Τί χρειάζεται για πρόκριση

Ημερομηνία:

Διαφήμιση

Δείτε τα σενάρια που υπάρχουν πλέον για την Εθνική για την πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ μετά το 2-0 από τη Σουηδία.

Μπορεί να έκανε ένα από τα καλύτερά της πρώτα ημίχρονα επί εποχής Τζον Φαν΄τ Σχιπ η εθνική Ελλάδας κόντρα στη Σουηδία. Αλλά τελικά γνώρισε την ήττα 2-0. Με δύο δικά της λάθη στο δεύτερο ημίχρονο. Με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φόρσμπεργκ. Και το τέρμα του Ίσακ.

Πλέον η Ελλάδα στη βαθμολογία μένει στους 9 βαθμούς στον όμιλο, με την Σουηδία να έχει ανέβει στην πρώτη θέση με 15 και την Ισπανία δεύτερη με 13.

Τι θέλει πλέον η Εθνική για να μπορέσει να πάρει την πρόκριση μετά από αρκετό καιρό σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης; Αρχικά να κερδίσει την Ισπανία στο επόμενο ματς του ΟΑΚΑ. Σε περίπτωση που το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάρει τους τρεις βαθμούς θα φτάσει τους 12. Με την Ισπανία να μένει στους 13.

Την τελευταία αγωνιστική η Εθνική παίζει εντός έδρας με το Κόσοβο. Θέλοντας φυσικά και εκεί το τρίποντο. Κοιτάζοντας όμως και το τι συμβαίνει στο άλλο ματς του ομίλου. Αυτό ανάμεσα στην Ισπανία και την Σουηδία. Εκεί η Εθνική θέλει να μην κερδίσει η Ισπανία. Σε αντίθετη περίπτωση θα πάρει τη δεύτερη θέση. Που θα τις δώσει την πρόκριση στα μπαράζ.

Βέβαια, πρέπει να επισημάνουμε ότι σε περίπτωση νίκης της Εθνικής κόντρα στην Ισπανία, η Σουηδία στο μεταξύ τους ματς θα είναι αδιάφορη. Μιας και θα έχει πάρει ήδη την πρόκριση. Και την πρώτη θέση στον όμιλο.